Czym jest Ethernet i komu jest dedykowany? - SHEMECK
logo

Czym jest Ethernet i komu jest dedykowany?

Czym jest Ethernet i komu jest dedykowany?

Czym jest Ethernet i komu jest dedykowany?
Szybkie połączenie z internetem jest dzisiaj standardem. Dlatego dystrybutorzy dążą do zapewniania użytkownikom jak najwyższej przepustowości sieci bez spadków wydajności i przerw w nadawaniu sygnału. Odpowiedzią na zapotrzebowanie internautów okazał się Ethernet. Czym jest Ethernet i na czym polega ta technika sieci lokalnej? Przeczytaj!

Spis treści
1. Co to jest Ethernet i do czego służy?
2. Jak podłączyć Ethernet?
3. Czym różni się Ethernet od Internetu?
4. Czy Ethernet jest szybszy od Wi-Fi?
5. Dla kogo Ethernet będzie lepszy?


Co to jest Ethernet i do czego służy?

Najprostsza odpowiedź na pytanie,co to jest Ethernet, jest następująca – to standard komunikacji przewodowej sieci lokalnej LAN. Dzięki niej urządzenia sieciowe mogą komunikować się ze sobą przy pomocy tego samego języka (protokołu). Ethernet ujrzał światło dzienne w 1976 roku za sprawą Roberta Metcalfe’a pracownika firmy Xerox. Stał się na tyle popularny i niezawodny, że wyparł stosowany wcześniej standard Token Ring i w roku 1983 został ustandaryzowany dla wszystkich korzystających z niego urządzeń sieciowych.
Co bardzo ważne, Ethernet od samego początku swojego istnienia był rozwijany. Celem było oczywiście uzyskanie jak najwyższej przepustowości transmisji przy unikaniu kolizji danych. Dlatego standard 10BASE5 z czasem był zastępowany kolejnymi wersjami przez 100Base-TX po obecnie wykorzystywany 1000BASE-T. Umożliwia on transmisję na poziomie do 10 Gb/s. Standard ten bazuje więc na przewodowym przesyłaniu informacji między urządzeniami podłączonymi do jednej sieci.  

Jak podłączyć Ethernet?

Skoro jasne jest już, co to jest Ethernet i do czego służy, warto rozwiązać zagadkę jego technicznego podłączenia. Otóż jest to bardzo proste i nawet osoba bez doświadczenia w technologii informatycznej sobie z tym poradzi. A więc, jak podłączyć Ethernet? Konieczne są do tego:
● router (urządzenie sieciowe nazywane trasownikiem);
● kabel w standardzie RJ45 (prawidłowo jest to rodzaj wtyczki 8P8C, jednak producenci dla lepszej rozpoznawalności korzystają z nazwy RJ45);
● punkt końcowy (komputer, konsola, drukarka).
Dystrybutor internetu powinien doprowadzić sieć do Twojego miejsca zamieszkania. Przewód przez niego udostępniony należy podłączyć do routera, który zapewni rozdzielenie sygnału na inne urządzenia. Do routera podłącza się kabel RJ45, a drugi jego koniec umieszcza się w złączu karty sieciowej urządzenia końcowego. Jeśli jest ona poprawnie skonfigurowana i posiada zainstalowane sterowniki, komputer lub inny sprzęt powinny uzyskać dostęp do sieci natychmiast.

Czym różni się Ethernet od Internetu?

Pytanie to zwykle jest stawiane ze względu na bardzo podobne nazewnictwo obu pojęć. Jednak po przyjrzeniu się im dokładniej widać, że są to zupełnie odmienne technologie, które w zasadzie nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. A zatem, czym różni się Ethernet od Internetu? Jak już wiesz, Ethernet to technologia komunikacji zarezerwowana głównie do sieci lokalnych np. domowych czy biurowych. Obejmuje standardy łączności i protokoły do transmisji danych między urządzeniami sieciowymi.
Internet natomiast jest ogólnoświatową siecią połączeń między urządzeniami sieciowymi, które mogą nawiązywać ze sobą połączenia. Często określany jest jako sieć sieci, czyli nieskończoną liczbę połączeń sieciowych. Widać więc wyraźnie, że Ethernet zawęża się w zasadzie do lokalnych sieci komputerowych, natomiast Internet jest pojęciem sieci globalnej.  

Czy Ethernet jest szybszy od Wi-Fi?

Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Ethernet jest szybszy od Wi-Fi, należy pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze połączenie przewodowe i bezprzewodowe może być realizowane przy użyciu różnych przewodów i na odmiennych standardach transmisji. To oznacza, że w pewnych przypadkach dawne wersje Ethernetu mogą zapewniać zdecydowanie niższy poziom przepustowości niż Wi-Fi. Jednak zwłaszcza w starszym budownictwie, gdzie ściany budynków są grube, Ethernet będzie zdecydowanie lepszy. Wi-Fi może mieć trudność z pokonywaniem fizycznych barier i zapewniać niższą przepustowość.
Z drugiej strony sieć bezprzewodowa również jest stale rozwijana i ma różne standardy. Aktualnie wykorzystuje się poziom 6, zapewniający teoretyczną przepustowość na poziomie 9,6 Gb/s i zmniejszenie latencji o 75% w porównaniu do Wi-Fi 5. Kluczem do ustalenia, który ze standardów jest lepszy, jest ustalenie rzeczywistych potrzeb użytkownika i rodzaju podłączonych do sieci urządzeń.  

Dla kogo Ethernet będzie lepszy?

Ethernet bazuje na połączeniu przewodowym, które „z natury” jest stabilniejsze i ma niższe opóźnienia. Dlatego zwłaszcza osoby korzystające ze streamingu, wideokonferencji czy gier online cenią sobie najbardziej niski ping sieci przewodowej i małą ilość utraconych pakietów. Ethernet nie ma też skoków wydajności, co sprzyja płynnemu korzystaniu z sieci. Ma jednak pewne ograniczenia – urządzenie końcowe (komputer, konsola) musi być podłączone kablem do routera. To rodzi konieczność ciągnięcia w przestrzeni mieszkalnej wielu przewodów. Z tego powodu nie wszędzie Ethernet sprawdzi się idealnie.

Teraz już wiesz, co to jest Ethernet i jak działa. Z pewnością w Twoim domu znajdzie się miejsce zarówno na ten standard sieci, jak i połączenie bezprzewodowe np. dla urządzeń mobilnych.  

Urządzenia z naszej oferty posiadające obsługę ethernetu: sterownik PLC z 7 calowym HMI FP4070TN-E, przemiennik częstotliwości ATV24007N4E, moduł komunikacyjny dla INDUSTRUINO INDETH.

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?