E-paper zalety i wady - SHEMECK
logo

E-paper zalety i wady

E-paper zalety i wady

Spis treści
1. Co to jest e-paper?
2. E-paper–historia powstania, technologie
3. E-paper–zalety
4. E-paper-wady


Firma Shemeck miała już w swych projektach styczność z tematem e-paper, ostatnimi czasy nadarzyła się okazja, aby nabyte doświadczenie i znajomość tematu wdrożyć w przedsięwzięciu o większej skali. Stwierdziliśmy, że to doskonały czas aby przybliżyć to zagadnienie i napisać klika zdań na ten temat.  

Co to jest e-paper?

Jak wygląda e-paper to już pewnie większość z nas miała możliwość zobaczyć, chociażby pod postacią ebooków, gdzie właśnie takie rozwiązanie zostało użyte. Rozwiązanie takie można spotkać również coraz częściej w sklepach wielkopowierzchniowych. Na rynku można się spotkać z różnymi określeniami e-paper, począwszy od papier elektroniczny, elektroniczny atrament, e-ink, wyświetlacz elektroforetyczny. Ogólnie mówiąc jest to urządzenie wyświetlające, które imituje wygląd klasycznego atramentu na papierze. Obraz pokazuje się na zasadzie naładowania cząstek elektronicznych, dodatnim(białe cząstki) lub ujemnym czarne cząstki) impulsem elektrycznym. Cząstki te znajdują się w specjalnej cieczy lub między dwoma arkuszami folii w zależności od technologii. Pod wpływem przyłożenia ładunku elektrycznego o odpowiedniej wartości w danym miejscu, cząstki przemieszczają się, tworząc piksele, które z kolei tworzą kształt, obraz, bądź litery. W przeciwieństwie do konwencjonalnych płaskich wyświetlaczy, emitujących światło,  elektroniczny wyświetlacz papierowy odbija światło otoczenia jak papier. Dzięki temu mamy większą wygodę czytania i szerszy kąt widzenia, co pozwala nam w przeciwieństwie do wyświetlaczy emitujących światło, odczytywać wyświetlane treści w bezpośrednim świetle słonecznym, bez efektu wyblaknięcia obrazu. 

E-paper–historia powstania, technologie

E-paper pojawił się po raz pierwszy w latach 70. XX wieku pod nazwą Gyricon, ojcem tej technologii jest Nick Sheridon z Xerox's Palo Alto Research Center. Mikroskopijne polietylenowe kulki (o średnicy 75-106 mikrometrów), które z jednej strony były białe a z drugiej czarne wprasowywane były między dwie cienkie folie, gdzie jedną z nich cechowała możliwość przewodzenia prądu. W momencie dostarczenia punktowego pola elektrycznego kulki obracały się czarną stroną do powierzchni papieru. Aby usunąć(zetrzeć powstały efekt) należało przyłożyć do całej powierzchni papieru silne pole elektryczne, co powodowało obrócenie się wszystkich kulek białą stroną do powierzchni papieru. Kolejnym rozwiązaniem był e-papier z mikro kapsułkami, jego początek datuje się na rok 1997, kiedy to dwaj studenci zainspirowani pracami profesora Josepha Jacobson opracowali e-papier, którego technologia oparta była na zastosowaniu mikroskopijnych kapsułek wypełnionych elektrycznie naładowanymi drobinami o białej barwie, zawieszonymi w oleju. Standardowo drobiny te wypływają na powierzchnię oleju i zakrywają go całkowicie, natomiast w momencie przyłożenia nawet słabego pola elektrycznego od dołu papieru drobiny ściągana dół kapsułek i odsłania kolorowy olej. Rozwiązanie to nie było nowością, ponieważ na pokrewnej zasadzie oparta jest technologia wyświetlaczy elektroforetycznych. Różnica polegała na tym, że kapsułki  umieszczone były w cienkiej giętkiej folii a nie w szklanej płytce. Niestety przy takim rozwiązaniu pojawił się problem trwałości zapisu, którego źródłem była podatność na wstrząsy i oddziaływanie zewnętrznych źródeł pola elektrycznego. Z  czasem Jacobson zmodyfikował swoją technologię i w oparciu o zastosowanie folii z kapsułkami, w których znajduje się bezbarwny olej i dwa rodzaje naładowanych elektrycznie drobin białych i czarnych zakłada w 1999 roku firmę E Ink. Efektem tego jest wdrożenie na rynek tablic ogłoszeniowych oraz cenówek w sklepach wielkopowierzchniowych. Technologia ta została również użyta w czytnikach e-book takich jak Amazon Kindle.

epaper

E-paper–zalety

Poruszając ten ciekawy temat warto jeszcze dodać kilka słów o zaletach i wadach tego produktu. Zaletami takiego rozwiązania jest przede wszystkim niskie zużycie energii, dzięki temu zastosowanie tego rozwiązania pozwala nam na długi czas pracy bez martwienia się o zasilanie.  Przekłada się to również na żywotność, przy częstych zmianach wyświetlanych danych. Czas pracy takiego  wyświetlacza jest obliczony do 5 lat na jednej baterii, przy zmianach dokonywanych 2, 3 razy dziennie. Następną istotną zaletą jest ciężar- dzięki zastosowanej technologii ich waga nie jest duża, co nawet przy przełożeniu na rozmiar wyświetlacza pozwala nam na zastosowanie w różnych wymagających miejscach. Ostatnią z zalet jaką cechowały się wyświetlacze podczas wdrażania projektu to odbijanie światła czyli refleks, a raczej jego brak. Przejawia się to tym, że im mocniejsze światło pada na wyświetlacz, tym lepiej widać wyświetlane dane. Ma to duże znaczenie w przypadku oddziaływania sztucznego oświetlenia, ponieważ teks jest widoczny i czytelny pod dużymi kątami.

E-paper–wady

Oczywiście jak to bywa  produkt ten posiada drobne wady, które przy obecnym rozwoju technologii są pewnie tylko kwestią czasu. Zaliczyć do nich można ilość kolorów jakie możemy wyświetlać- na dzień dzisiejszy jest to czarny i czerwony oraz kontrast, który może wpłynąć na jakość i czytelność danych. W zależności od formatu i informacji jakie chcemy wyświetlać. Obie te wady mogą w minimalnym stopniu wpłynąć na zastosowanie przez nas e-papieru. Zależy to w głównej mierze od tego co i w jakiej formie będziemy chcieli wyświetlać.  

Na dzień dzisiejszy prowadzone są prace nad rozmaitymi technologiami e-papieru, opartymi m.in. na: wyświetlaczach elektrochemicznych i plazmowych , ciekłych kryształach. Temat z pewnością jest wart uwagi, chociażby ze względu na ciągły rozwój tego produktu oraz możliwości zastosowania jakie nam daje w życiu codziennym. A kwestia wad, wydaje się być tyko kwestią czasu, aby je wyeliminować. 

Zapraszamy do naszego sklepu www gdzie znajdą Państwo wyświetlacze e-paper i kompatybilne z nimi urządzenia, jak Router ETAG.

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?