Raspberry aplikacja Windev - SHEMECK
logo

Raspberry aplikacja Windev

Raspberry aplikacja Windev

Od pewnego czasu część znanych nam projektów wykonywana jest na zestawach z mikroprocesorami do własnego oprogramowania na bazie Arduino lub innych systemów na bazie mini komputerów takich jak Raspberry Pi.


Dzisiaj parę słów na temat Raspberry, tanich rozwiązań w szczególności do zastosowań hobbistycznych, ale również dobrze sprawdzające się w systemach typu Home Automation czy jako interfejsy pomiędzy człowiekiem a maszyną. Koszt takiego minikomputera to około 120 PLN netto (dane na 12.2016) – LCD 7” to koszt około 300 PLN. Za 400 pln otrzymujemy minikomputer wraz z 7” calowym ekranem dotykowym z obrazem spokojnie wystarczającym do zastosowań przemysłowych i hobbistycznych. Fakt urządzenie jest niezabudowane, więc obudowę do tego trzeba sobie wymyślić, kupić gotową (niektóre firmy proponują różnego rodzaju obudowy do tego urządzenia) lub wydrukować. Oczywiście są to koszty samego sprzętu musimy poświęcić jeszcze czas na programowanie i przygotowanie całego zestawu. Od razu trzeba sobie powiedzieć, że takie oprogramowanie niekiedy trudniej zbudować niż aplikację na komputer bazujący np. na Windows 7.

Co z systemem? Do wyboru mamy systemy dedykowane NOOBS (dla początkujących), Raspbian (czyli wersja systemu Linux Debian) jak i systemy dostarczane przez pozostałych dostawców na bazie Ubuntu czy nawet Windowsa 10. Ze względu na to, że chcielibyśmy poznać jak najwięcej możliwości naszej Malinki my wybraliśmy Raspbian’a czyli wersję Linux Debian dla naszego komputerka.


Co z programowaniem? Tutaj mamy bardzo duży wybór, może być to aplikacja napisana w Python’ie, Javie czy C++. Ja akurat jestem zwolennikiem pisania w środowiskach z łatwym edytorem graficznym (wszak szkoda nie wykorzystać tak wspaniałego wyświetlacza) i dla początkujących jednak postawiłbym na Javę (chociaż sama Java nie do końca mi pasuje). Do wstępnej zabawy z Raspberry zastosowaliśmy środowisko programistyczne WINDEV – nie bardzo znane w Polsce, ale za to dobrze sprawdzające się w szybkich aplikacjach. Pierwszą i najprostszą aplikacją było po prostu okno z napisem, czy przycisk, którego zadaniem byłoby wyświetlenie prostego komunikatu. Po skompilowaniu aplikacji w Windevie do pliku Java archive (jar) i wgraniu do naszej maliniki i wszystko pięknie zagrało. Ujrzeliśmy nasze okno (o rozdzielczości dopasowanej do ekranu 7”). Wszystko fajnie tylko oprócz pisania prostych programów chcielibyśmy jeszcze mieć jakiś kontakt ze światem (wejścia – wyjścia). Jakie mamy możliwości – znowu bardzo duże. Dla aplikacji napisanych w Javie mamy możliwość zastosowania bibliotek pi4j – są to biblioteki umożliwiające kontakt ze światem zewnętrznym w dosyć łatwy sposób. Co najczęściej jest nam potrzebne w domowych projektach lub nawet automatyce przemysłowej? Zbieranie sygnałów cyfrowych 0/1 (informacje o czujnikach, otwarciu drzwi itd.) wystawianie sygnałów cyfrowych (załączanie grzałek czy wentylatorów), zbieranie informacji o temperaturze.


To co najłatwiej będzie nam zaimplementować to przygotowany zestaw wejść / wyjść PiFace (można połączyć wiele takich płytek) i zastosowanie czujników temperatury DS18B20 – sieć 1 wire (wszystko dostępne w bibliotece Pi4J. Jaki efekt – bardzo szybko byliśmy w stanie zrobić prosty program monitorujący temperaturę otoczenia – wraz z jej regulacją włącz/wyłącz. Oczywiście im więcej opcji tym więcej pracy , ale początek już jest.


Jeżeli ktoś zastanawia się nad zrobieniem aplikacji na minikomputerze Raspberry to radzimy najpierw sprawdzić czy ktoś już nie napisał tej aplikacji i nie udostępnia jej w sieci – sporo aplikacji można znaleźć już przygotowanych.
Zachęcamy do zabawy i postaramy się bardziej przybliżyć minikomputer i jego możliwości w kolejnych LAB’ach. W razie chęci zapoznania się z prostym projektem prosimy o kontakt - chętnie przekażemy projekt do zapoznania się z możliwościami i sposobem zaprogramowania w Windev.

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?