Targi MAKERS - raj dla konstruktorów - SHEMECK
logo

Targi MAKERS - raj dla konstruktorów

Targi MAKERS - raj dla konstruktorów

W październiku tego roku mieliśmy przyjemność wziąć udział w Europejskiej Edycji Targów Maker Faire, ogromnym przedsięwzięciu skierowanym przede wszystkim dla hobbystów, pasjonatów oraz innowatorów, ale także producentów i konstruktorów.

Jako profesjonaliści i pasjonaci odnaleźliśmy tam wiele interesujących projektów, oraz pomysłowych rozwiązań nie tylko do zastosowania w automatyce przemysłowej, którymi chcielibyśmy się z Wami podzielić.

 

Może na początek kilka słów o tym czym są Targi Maker Faire?
Szukając informacji na ich temat, znajdziecie w większości o ile nie tylko źródła zagraniczne, tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy je odwiedzić i o nich napisać, krótką zajawkę.

 Maker Faire to połączenie nauki, sci-fi, technologii, rozrywki oraz biznesu w celu kreowania czegoś nowego. Wydarzenie to gromadzi uczestników w każdym wieku, ciekawych innowacyjnych rozwiązań w otaczającym nas świecie. Targi skierowane są przede wszystkim do pasjonatów tych dziedzin, ale także do profesjonalistów szukających nowych rozwiązań. Co więcej jest to fantastyczne wydarzenie dla rodzin, gdzie dorośli razem z ich pociechami mogą wziąć udział w wielu interesujących doświadczeniach. To miejsce gdzie można dowiedzieć się jak zbudować swój własny smartfon, zabawkę lub jak wydrukować buty technika 3D. Oczywiście to tylko bardzo nieliczna liczba atrakcji dostępnych na targach.

Poglądowy rzut na ilość hal Targi Maker Faire - 2016

 Targi Maker Fair to ogromny kompleks przeznaczony do takich wydarzeń. W tym roku to 6 ogromnych namiotów, które podzielone były na różne dziedziny. 

 W 2015 roku odbyło się 150 targów na całym świecie, które zgromadziły ponad 1,5 miliona odwiedzających. Targi Maker Fair w Rzymie to Europejska edycja, organizowana przez Innova Camera, Specjalną Agencje Rzymskiej Izby Handlowej.


Targi Maker odbywające się na świecie


W 2015 roku na targach w Rzymie pokazano ponad 600 wynalazków, a targi odwiedziło ponad 100 tysięcy ludzi. Dzięki temu są one największym wydarzeniem tego typu zaraz za ‘Area Bay’ w Nowym Jorku. Z roku na rok odwiedzających Targi jest coraz więcej, także można się spodziewać, że w tym roku padnie kolejny rekord.

Rzut okiem na halę Interakcje

 Najbardziej zainteresował nas dział Interakcje, w którym znaleźć było można dużo nowoczesnych zastosowań elektroniki dla hobbystów. Prezentowały się tam takie firmy jak Atmel czy DigiKey dobrze znane każdemu dorosłemu elektronikowi. W tej dziedzinie w większości dominowało zastosowanie prostych mikrokontrolerów do wszelakich zastosowań również przy użyciu otwartych platform systemowych.

 

 Hala dronów wraz z areną wyścigów

 Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się dział poświęcony ostatnio bardzo modnym dronom. Widać, że producenci prześcigają się nie tylko w wykonaniu samego statku powietrznego, ale również w akcesoriach w jakie są one wyposażone. Oprócz ogromnych profesjonalnych dronów, można było zobaczyć małe, mniej profesjonalne „zabawki”. Bez wątpienia ogromną atrakcją były ich amatorskie wyścigi, trzeba przyznać, że robiły ogromne wrażenie!

 

Wydruki 3D różnego rodzaju od samochodu po odzież

 Dość duża część targów poświęcona była wydrukom metodą 3D. W zasadzie w każdej z hal można było spotkać coś wydrukowanego w tej metodzie. Przeważająca część wydruków zrobiona była w dobrze znanej technologii drukowania z fi lamentów. Wystawcy prezentowali najróżniejsze drukarki z bardzo różnym zastosowaniem. Od bardzo małych maszyn drukujących niewielkie elementy po ogromne drukarki z których powstawały takie cuda - największe wydruki robiły spore wrażenie i pokazywały ogrom możliwości jak dom drukowany 3D.

 

Biżuteria drukowana 3D i wycinana laserowo

  Oprócz drukarek, dużo wystawców prezentowało wycinarki laserowe, które często poza technicznym wykorzystaniem używane były do tworzenia pięknej biżuterii, co ostatnio staje się dosyć popularne w świecie jubilerskim.

 

Nawadniacz do roślin bardzo przydatny podczas długiej nieobecności

 Część projektów była dość zaskakująca. Widać było innowacyjność i pomysłowość „wynalazców”. Nam bardzo podobały się domowe szklarnie, w których można uprawiać swoje własne warzywa, domowy zestaw do uprawy grzybów czy miska dla zwierzaka z dozownikiem pokarmu, doskonała gdy na dłużej nasz pupil zostaje w domu, a my nie chcemy się martwić że jest głodny.

 

Dział wirtualnej rzeczywistości

 Imponujący był także dział dla dzieci, zaczynając od różnego rodzaju gadżetów komputerowych, po różnego rodzaju doświadczenia i warsztaty.

 

Zielona energia

 Godnym uwagi były również stanowiska energii odnawialnej oraz jej różnych postaci oraz produkcji żywności. Zaprezentowane modele pozwalały na wyhodowanie własnych roślin czy wyprodukowanie półproduktów spożywczych.

 

Inkubator do sałaty

Z czego widać że bardzo duża ilość producentów zaczyna stawiać na zdrowe odżywianie i generalnie zdrowie. Zaprezentowane zostały również różnego rodzaju sposoby na monitorowanie własnego zdrowia również dostępem on-line do wyników i lekarza - oczywiście to na razie projekty ale kto wie jak to się potoczy.

Zestaw zdalnego monitoringu

 Serdecznie polecamy targi każdemu entuzjaście nowoczesnej technologii. Szkoda tylko że na razie nie planowany jest start tego typu imprezy w Polsce.

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?