Jak działa zasilacz LED?
Zasilacz LED zmienia napięcie sieciowe 230V AC na prąd stały 12V. Urządzenie to reguluje zasilanie jednej lub kilku diod LED. Zasilacz LED to niezbędny element ledowej instalacji oświetleniowej.
Spis treści
1. Jak działa zasilacz LED?
2. Elementy wchodzące w budowę zasilacza LED
3. Zasilacz LED napięciowy – do czego służy?
4. Zasilacz LED prądowy – do czego służy?
5. Wybór zasilacza a jego moc
6. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza LED?
7. Warunki niekorzystne a zasilacze LED
Zasilacz LED to niezbędny element ledowej instalacji oświetleniowej. Oświetlenie LED, w przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia, nie jest podłączone bezpośrednio do sieci, lecz pracuje dzięki specjalnemu sterownikowi. Zmienia on napięcie sieciowe 230V na prąd stały 12V. Urządzenie to reguluje zasilanie jednej lub kilku diod LED.
Jak działa zasilacz LED?
Aby umożliwić pracę diodom LED, potrzebne jest przetworzenie prądu zmiennego (AC) w prąd stały (DC). Do tego procesu używamy właśnie zasilacza, bez niego dioda LED może ulec awarii lub utracić wydajność. Prąd obecny w standardowych gniazdkach ma zbyt wysoką moc w stosunku do tej, jaka jest wymagana przez diody LED do produkcji światła. Dlatego tak ważne jest użycie sterownika, który odpowiada za zmianę prądu i utrzymanie go na stałym poziomie, bez strat energii i tłumienia wytwarzania ciepła.
Elementy wchodzące w budowę zasilacza LED
W skład zasilacza LED wchodzą poszczególne elementy:
- transformator – maszyna służąca do przenoszenia energii elektrycznej po całym obwodzie, wpływa na sprawność zasilacza oraz na bezpieczeństwo jego użytkowania;
- układ filtrujący – miejsce, które służy do przeciwdziałania pojawiania się wszelakich zakłóceń;
- kondensator – od niego zależy jakość całego zasilania, służy do wygładzania napięcia oraz jego filtracji;
- tranzystor kluczujący – to głównie od niego zależy stabilność napięcia wyjściowego oraz sprawność całego zasilacza;
- prostownik – nie służy do prostowania napięcia, tylko do przeciwdziałania przepuszczaniu impulsów o odwrotnej polaryzacji.
Zasilacz LED napięciowy – do czego służy?
Napięciowe zasilacze LED mają stałe napięcie wyjściowe, niezależne od obciążenia. Tych zasilaczy nie można stosować bez dodatkowych elementów elektronicznych stabilizujących lub organizujących prąd. Stałonapięciowe zasilacze LED idealnie sprawdzą się do zasilania taśm oraz listew LED. To dlatego, że te produkty posiadają wbudowane układy regulacji i same zabezpieczają się przed przekroczeniem dopuszczalnej wartości napięcia. Pełna skuteczność zabezpieczeń przeciwprzepięciowych występuje tylko w sytuacji, gdy zasilacz podłączony jest do uziemienia, dlatego wybierz taki, który posiada funkcję uziemienia podczas podłączania systemu.
Zasilacz LED prądowy – do czego służy?
Zasilacze prądowe są stosowane nieco rzadziej. Zasilacz należy dokładnie dobrać do parametrów i sposobu podłączenia diod. Aby umożliwić regulację przyciemnienia układu zasilanego tym typem urządzenia, konieczne jest wybranie takiego z dodatkowym wejściem ściemniającym. Te zasilacze charakteryzują się dobrą sprawnością i stabilizacją prądu oraz są łatwe w przyłączeniu. Znajdują swoje zastosowanie głównie przy pojedynczych oprawach świetlnych. W przypadku zmiany źródła światła istnieje możliwość, że razem z oprawą trzeba będzie wymienić cały zasilacz, a to dlatego, że jego komponenty muszą być starannie dobrane do konkretnego produktu.
Wybór zasilacza a jego moc
Do prawidłowego wyboru zasilacza, niezbędne jest obliczenie mocy wszystkich odbiorników, które będą do niego podłączone. Najlepiej, gdy zasilacz ma moc przekraczającą o około 10% wartość wymaganą do prawidłowego działania. Pomoże to nie przeciążać zasilacza i w razie potrzeby umożliwi dodanie dodatkowego źródła światła. Nie wybieraj też dużo mocniejszego zasilacza niż potrzebujesz. Mimo że praca urządzeń nie będzie zakłócona, to jednak zwiększy się ilość pobieranego prądu, co spowoduje dodatkowe koszty.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza LED?
Jakość to priorytetowy parametr, słabej jakości zasilacze mogą uszkodzić cały system oświetlenia. Skup się też na znalezieniu zasilacza z odpowiednim zabezpieczeniem. Każdy zasilacz powinien mieć trzy funkcje bezpieczeństwa: przeciwnapięciowe, przeciwzwarciowe, przeciwprzeciążeniowe. Kluczowym aspektem jest także odpowiednia wentylacja, czyli odprowadzenie ciepła od zasilacza. Zadbaj o odpowiednie warunki pracy zasilacza, ponieważ sprzęty elektroniczne najlepiej działają w chłodzie i przy dobrej cyrkulacji powietrza.
Warunki niekorzystne a zasilacze LED
W przypadku planowania instalacji LED na zewnątrz bądź w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka, kluczowe jest, aby wybrać zasilacz LED nadający się do działania w trudnych warunkach. Większość zasilaczy modułowych stosowanych jest w pomieszczeniach wewnętrznych i nie nadają się one do pracy w wilgotnym miejscu lub na zewnątrz. Aby sprawdzić, czy zasilacz LED jest wodoodporny, należy zapoznać się z jego klasą szczelności (IP). Zasilacze do użytku w wilgoci mają IP wyższe lub równe 65. Jeśli należy Ci na całkowitej szczelności, sprawdzą się te o IP67.
Wybierając oświetlenie LED, warto zapoznać się z szeregiem różnych zasilaczy i wybrać ten, który idealnie sprawdzi się do danej instalacji. Oświetlenie LED to sposób na zmniejszenie kosztów, ponieważ pobiera ono znacznie mniej energii od tradycyjnych rozwiązań.