Co oznacza skrót SCADA? Do czego służy SCADA?
Spis treści
1. Co oznacza skrót Scada?
2. Gdzie stosuje się system Scada?
3. Różnice między systemem SCADA, a HMI
4. Do czego służy wizualizacja procesów produkcyjnych?
5. Jakie korzyści daje stosowanie systemu SCADA?
6. Jak wygląda struktura systemu SCADA?
7. Nowoczesne produkcje a system SCADA
SCADA to system informatyczny umożliwiający nadzór nad przebiegiem procesów technologicznych lub produkcyjnych. Jest to system komputerowy, który podnosi wydajność produkcji, zbiera dane z maszyn i urządzeń pomiarowych w czasie rzeczywistym i automatycznie reaguje na sygnały z nich. Pozwala na przedstawienie danych w czytelny sposób za pomocą wykresów i tabel.
Co oznacza skrót SCADA?
SCADA to skrót od ,,Supervisory Control and Data System”, w tłumaczeniu na język polski ,,kontrola nadzorcza i pozyskiwanie danych”. System wykorzystywany jest w firmach do monitorowania i kontrolowania sprzętu. Pozwala na analizę stanu technicznego, szybkości i jakości produkcji. Zazwyczaj stosowany jest z oprogramowaniem i elementami sprzętowymi. Dzięki systemowi SCADA można nie tylko lokalnie, ale też zdalnie kontrolować pracę produkcji. Automatyzacja tego systemu pozwala na samodzielne zbieranie danych i na ich podstawie wpływa na pracę sprzętu, aby usprawnić pracę.
Gdzie stosuje się system SCADA?
SCADA swoje zastosowanie znajdzie w wielu dziedzinach, głównie przy produkcji, ekologii, branży energetycznej, farmacji, automatyce budowlanej. Ale to nie wszystko, system ten można wykorzystać bowiem w prawie każdej firmie, której zależy na dokładnym gromadzeniu danych, łatwym wglądzie, nadzorze i prostej kontroli procesów. System SCADA dzięki wykorzystywaniu technologii HTML5, webserwerów, czy chmury, udostępnia dane w każde możliwe miejsce, za pomocą sieci internetowej, umożliwiając kontrolę i pracę.
Różnice między systemem SCADA, a HMI
SCADA, tak jak i HMI, to systemy pozwalające na monitorowanie pracy maszyn i urządzeń. Ich główną różnicą jest pole działania. Ten pierwszy zbiera dane ze wszystkich urządzeń, natomiast ten drugi pozwala na komunikację między maszyną a człowiekiem. W dużych firmach HMI, bez użycia SCADA, byłby praktycznie bezużyteczny i nieczytelny. Interfejs HMI to tylko część pełnego systemu SCADA. SCADA to kompletny program monitorujący pracę zakładu, a HMI to interfejs, z którym ma do czynienia człowiek.
Do czego służy wizualizacja procesów produkcyjnych?
Odpowiednio wybrane i zamontowane procesy wizualizacji pomagają usprawnić działanie maszyn i urządzeń przez skrupulatne zbieranie i archiwizowanie danych. Są miejscem łączności maszyn z ludźmi, ułatwiają podjęcie właściwych decyzji i skuteczne nadzorowanie procesów przemysłowych. W przypadku kryzysu system wizualizacji, poprzez zbierane dane, w intuicyjny sposób pomaga rozwiązać problemy w krótkim czasie. Warto wspomnieć, że oprócz archiwizowania danych, co jakiś czas należy je przeanalizować z uwzględnieniem różnych kryteriów i trendów.
Jakie korzyści daje stosowanie systemu SCADA?
Odpowiednie korzystanie z tego systemu niesie ze sobą ogrom korzyści dla firm:
- Zwiększenie płynności procesów, dzięki automatycznemu działaniu i łatwym w użyciu narzędziom;
- Przejrzysty interfejs, umożliwiający łatwe monitorowanie danych;
- Szybkie wyłapywanie błędów i usterek;
- Sterowanie całą produkcją przy użyciu jednego systemu;
- Zdalne sterowanie urządzeniami i maszynami;
- Możliwość automatyzacji procesu inżynieryjnego;
- Przedstawianie danych za pomocą czytelnych wykresów i tabel;
- Archiwizowanie danych o stanie urządzeń;
- Usprawnianie i zwiększanie wydajność urządzeń.
Jak wygląda struktura systemu SCADA?
Aplikacja SCADA może być używana nawet na jednym komputerze, oczywiście jeśli mamy do czynienia z małą strukturą produkcyjną. Jest to użyteczne dla firm, gdzie za sprawą jednego miejsca możliwa jest komunikacja i nadzorowanie procesów produkcyjnych. Centralną sieć systemu stanowią serwery odpowiedzialne za komunikację między urządzeniami a interfejsem dla operatorów. Sieć komputerów w takim przypadku może służyć jako bazy danych lub archiwa. Instalacje tego systemu mogą być bezprzewodowe, a dzięki temu wprowadzanie zmian lub dodawanie kolejnych maszyn nie powoduje przerwy w pracy całej firmy.
Nowoczesne produkcje a system SCADA
Ciągły rozwój nowych technologii spowodował, że coraz więcej firm sięga po dodatkowe usprawnienia. To dlatego system SCADA ciągle zyskuje na popularności i często jest usprawniany oraz zyskuje nowe funkcje, dzięki czemu zaczyna odgrywać kluczową rolę w nowoczesnych fabrykach i produkcjach. Poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technologii IT w połączeniu z przetwarzaniem na bieżąco danych w chmurze, firmy mają możliwość pracy nad całą strukturą przedsiębiorstwa w łatwy i przystępny sposób z niemal każdego miejsca na Ziemi.
System SCADA pozwala na wizualizacje procesów maszyn i komunikację między nimi a człowiekiem. Może pomóc zwiększyć ogólną wydajność produkcji i zapewnić operatorom kluczowe dane na temat działania całego systemu. Dzięki automatyzacji i alarmowaniu systemowemu operatorzy w błyskawiczny sposób mogą zapanować nad kryzysem, aby zminimalizować straty.