Monitoring Rozdzielni 15kV - SHEMECK
logo

Monitoring Rozdzielni 15kV

Monitoring Rozdzielni 15kV

Wykorzystując możliwości sterowników Unitronics,  w tym przypadku  Vision V130, oraz udostępnionej przez firmę Unitronics bibliotece .Net, zbudowaliśmy aplikację wizualizującą dane z rozdzielni 15kV. Sterownik Vision  V130 w tym systemie pełnił rolę elementu zbierającego dane  na temat stanu wyłączników w rozdzielni. Sygnały 24VDC ze styków informacyjnych wyłączników zostały doprowadzone do listwy sterownika w celu rejestracji i przesłania do systemu.

  

  Każda zmiana stanu wyłącznika jest symbolizowana odpowiednim kolorem na wizualizacji zielony - włączony, czerwony - wyłączony oraz pomarańczowy - do potwierdzenia. Zmiana stanu wyłącznika z wyłączonego na włączony musiała być sygnalizowana oraz potwierdzona przez operatora obsługującego stację. Wszystkie akcje jak zmiana stanu wyłącznika oraz potwierdzenie przez operatora są rejestrowane w bazie danych. Dodatkowo sterownik zbiera również informacje z sygnalizacji alarmowej rozdzielni, co również jest widoczne w głównym oknie.


    Do napisania aplikacji zostało wykorzystane środowisko programowania obiektowego WinDev oraz biblioteka .Net dostarczona przez firmę Unitronics. Dzięki temu mogliśmy umieścić wszystkie potrzebne nam elementy w odpowiedniej formie oraz miejscu. Funkcjonalnością bardzo ważną dla użytkowników systemu była możliwość "zwinięcia" okna wizualizacji do paska Windows a w przypadku zmiany stanu, któregokolwiek z sygnałów "maksymalizacja" okna. Dzięki temu użytkownik od razu jest informowany, iż nastąpiła zmiana w sygnałach układu. Rejestracja zdarzeń logowana jest w plikowej bazie danych, nie ma jednak problemu aby była przeprowadzana w bazie typu SQL. Jednym z atutów aplikacji jest również możliwość wykorzystania darmowej dostarczanej wraz ze środowiskiem programowania bazy danych HyperFileSQL.


    Biblioteka .Net firmy Unitronics w prosty sposób pozwala na komunikację ze sterownikiem za pomocą Ethernetu lub łącz szeregowych. Głównymi funkcjami jakimi programista posługiwał się podczas budowania tej aplikacji były: ReadOperands i WriteOperands (jeżeli chcemy wysłać coś do sterownika).  Funkcje te pozwalają na odczyt i zapis rejestrów sterownika. Biblioteka .Net to również szereg innych funkcji pozwalających również na obsługę tabel danych oraz kart SD w sterowniku. Dużą zaletą zastosowania biblioteki .Net dostarczanej przez Unitronics jest kompatybilność ze wszystkimi sterownikami tej firmy. Zmiana sterownika nie wymaga od nas ingerencji w oprogramowanie wizualizacyjne. Również zmiana sposobu komunikacji np. z szeregowego na Ethernet nie stanowi żadnego problemu.

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?