Zasilacz czy ładowarka
Klienci często pytają nas podając parametry urządzeń czy to o dobór odpowiedniej ładowarki czy zasilacza. I mimo, że te urządzenia czasami wizualnie niczym się nie różnią to jednak parametry i działanie każdego z nich jest już inne. Główna różnica to parametr który ma być stały, a który powinien się zmieniać, oraz to że każde urządzenie ładowane potrzebuje innego rodzaju zasilania.
Zacznijmy od zasilacza, który podaje stały parametr na wyjściu: prąd lub napięcie, które zmienia się w zależności od obciążenia lub stanu naładowania akumulatora. Możemy go użyć w przypadku urządzeń posiadających wbudowane systemy sterujące ładowaniem akumulatora takie jak smartfon, laptop czy urządzenia medyczne.
Natomiast ładowarka to zasilacz z wbudowanym systemem sterującym ładowanie akumulatora, podłączonym bezpośrednio do niego. Tutaj napięcie na wyjściu zmienia się w szerokim zakresie w zależności od stopnia naładowania akumulatora(naładowany – napięcie duże / rozładowany – napięcie małe). Zastosowanie znajdziemy do ładowania akumulatorów w łodziach, wózkach inwalidzkich, wózkach widłowych a nawet rowerach elektrycznych.
Przed zakupem odpowiedniego sprzętu warto pamiętać o zasadzie doboru odpowiedniego urządzenia. Zakłada się że prąd ładowania powinien zawierać się w przedziale 10-30% wartości pojemności np.: akumulator 20Ah powinien być ładowany prądem w zakresie 2-6 A. Znając zatem prąd ładowania możemy odwrócić kolejności i wyliczyć pojemność akumulatora. Posługując się konkretnym modelem zasilacza buforowego z możliwością ładowania akumulatora np. DRC-100A, dla którego max. prąd ładowania wynosi 2,5A – przedział 10-30% , chcąc dobrać max. duży akumulator przeliczając dla 10% wychodzi 25Ah. Ta sama Zasada będzie dotyczyła np. ładowarki PB-360P-24. Oczywiście można pominąć tą zasadę, i ładować akumulatory wyższym parametrem co skutkować będzie szybszym naładowanie, ale też krótszą żywotnością akumulatorów. Najlepszym rozwiązaniem było by dobrać odpowiednią ładowarkę i posiłkować się ewentualnie drugim akumulatorem, aby na spokojnie dostarczyć sobie odpowiednią ilość baterii/energii.
Wspomnijmy jeszcze o układzie nadzorującym ładowanie, który w urządzeniach typu telefon/smart fon przedstawiany jest jako grafika baterii na wyświetlaczu, czasem nawet z piorunem(status ładowanie), dla bardziej precyzyjnych urządzeń z reguły jest montowany w obudowie urządzenia i jest to dioda LED. Poniżej przedstawiamy stany ładowania/działania jakie występują w ładowarkach Mean Well, z podziałem na kolor oraz pulsowanie diody:
Kolejną kwestią którą warto poruszyć są etapy ładowania. Sprawdzone marki oferujące profesjonalny sprzęt gwarantują, że urządzenie nie zniszczy nam baterii, ponieważ urządzenie samo będzie kontrolowało w zależności od rodzaju akumulatora i stanem jego naładowania jaki parametr będzie przekazywany, zwiększając tym samym żywotność baterii. Poniżej etapy ładowania dla ładowarki z serii MW PB-600, wraz z kolorem diody:
Oprócz zachowania odpowiednich parametrów ładowania, kontroli stanu naładowania urządzenia są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, przeciwzwarciowe, przeciążeniowe, nadnapięciowe oraz termiczne, posiadają kilka etapów ładowania a chłodzenie odbywa się wbudowanym wentylatorem, szeroki zakres temperatury pracy oraz zgodność z szeregiem norm i certyfikatów czynią z ładowarek solidne i sprawdzone urządzenia które z pewnością sprawdzą się w typowym i jak i wymagającym środowisku pracy. Po więcej szczegółów zapraszamy do naszego sklepu internetowego: