Zastosowanie ePaper w przemyśle
Większość maszyn w przemyśle nie może obyć się bez urządzenia służącego do wyświetlania oraz wprowadzania danych takich jak nastawy maszyny, aktualne czasy pracy, parametry procesu. Wyświetlacze takie są najczęściej podłączone do zasilania w szafie oraz podpięte przewodową siecią do sterownika lub sieci istniejącej w ramach szafy. Czasami jednak spotykamy się z aplikacjami lub potrzebami gdzie wprowadzanie danych jest niepotrzebne a doprowadzenie sieci i zasilania bardzo trudne.
W takim przypadku powstaje pytanie, co wtedy zastosować. Oczywiście możemy jednak postarać się o zasilanie w punkcie i możemy zastosować panel np. HMI SCHNEIDER 10" oraz sterownik PLC SCHNEIDER TM251.
Nie zawsze jednak jest to takie łatwe a czasami nawet można powiedzieć że niemożliwe. Takim przykładem są powierzchnie stosowane np. w produkcji elektroniki nie mamy możliwości dziurawienia ścian czy puszczania przewodów na zewnątrz bo powstają przestrzenie w których mogą gromadzić się zabrudzenia.
Poza tym dla aplikacji gdzie musimy dostarczyć informację w wiele miejsc ilość paneli oraz sterowników powoduje duży koszt całego przedsięwzięcia. Przykładem może być, na pewno przez wielu zauważony, system Cen w jednym z marketów spożywczych. Ceny wyświetlane są na wyświetlaczach, które przymocowane są do półki produktowej. W sytuacji zmiany ceny lub produktu w danym miejscu wystarczy wysłać odpowiedni sygnał do wyświetlacza.
Czy dodatkowe zasilanie jest tam potrzebne ? Nie, bo system ePaper pobiera bardzo mało prądu. Czy kabel z danymi jest potrzebny? Też nie bo systemy ePaper do wyświetlania bazują na sieciach bezprzewodowych o niskim poborze prądu. Dzięki temu takie systemy mogą bez obsługowo pracować 3 lata.
Zestaw systemu ePaper - eINK
W większości tych systemów są to urządzenia dedykowane do konkretnego rozwiązania. Co w przypadku kiedy chcielibyśmy sami zbudować taki system.
W ostatnim czasie pojawił się na rynku zestaw do swobodnego wyświetlania informacji na wyświetlaczach typu eINK.
Zestaw składa się z wyświetlacza eInk lub wyświetlaczy – zasilanych bateryjnie z łącznością bezprzewodową. Gateway’a pomiędzy serwerem danych oraz wyświetlaczami papieru elektronicznego. Serwera służącego do wysyłania i odświeżania danych na wyświetlaczach. Sama konfiguracja systemu jest dosyć prosta a do dyspozycji mamy łatwy w użyciu edytor szablonu.
Edytor szablonu wyświetlacza
Plusy całego systemu to naprawdę łatwa konfiguracja i wymiana danych oraz szybka dostępność rozwiązania. Minusem jest mocno średni zasięg gatewaya, co powoduje wymóg zakupienia kilku takich bramek aby obsłużyć jedną halę.