
Jak przerobić maskę na antywirusową COVID-19

W ostatnich dniach mocno zaczyna być widoczna potrzeba dostosowania różnego rodzaju sprzętu do walki albo ochrony przed atakującym koronowirusem. Również my otrzymujemy pytania dotyczące różnych przeróbek oraz druku 3D. O ile nie zajmujemy się profesjonalnie drukiem 3D o tyle bardzo nas zaciekawił sam temat przeróbki maski gazowej na maskę antywirusową.
Wiadomo, że sama maska gazowa zabezpiecza nas przed różnego rodzaju gazami i pyłami, ale nie blokuje dostępu wirusa. Należy więc dostosować filtr albo wymienić go na taki który będzie wystarczającą barierą.
Maska standardowa z gwintem RD 40 (NATO)
Przykładem zastosowania może być maska z gwintem RD 40. Naszym modelem jest stara maska wojskowa natomiast jest to gwint używany w wielu maskach przeciwgazowych - także w tej starej. Przykładem nowoczesnej maski z gwintem RD-40 może być maska stosowana przez strażaków.
Filtr do respiratora
No dobrze, ale jaki do tego dobrać filtr, przecież maska ta nie jest dostosowana standardowo do ochrony przed wirusem. Do ochrony przed wirusem za to dobrze nadaje się dostępny, na ten moment, filtr do respiratora z końcówką stożkową wchodzącą w otwór ok. fi 25. Na rynku dostępne są nawet adaptery ze złącza stożkowego (na wcisk) na gwint RD 40. Całkiem niezłym pomysłem jest właśnie wydrukowanie tego adaptera, ale niestety druk zajmuje sporo czasu. Pytanie czy nie można w jakiś inny sposób tego zmontować.
Naszym pomysłem na to jest użycie gumowego pręta o przekroju fi 40mm. Może to też być inny element gumowy który da nam zewnętrzną średnicę 40 mm oraz będzie można w nim wywiercić otwór fi 25mm
Zestaw do przerobienia maski
Wycinamy z niego krążek o wysokości około 2-3 cm. W krążku, za pomocą frezu do drewna, wiercimy otwór o średnicy fi 25mm.
Frez do drewna służący do wykonania otworu fi 25mm
Powinno starczyć teraz na wcisk wkładamy gumowy krążek do otworu na filtr w masce oraz filtr od respiratora, stroną pacjenta, wciskamy w gumowy krążek. Wszystko po zmontowaniu jest szczelne.
Ulepszeniem może być zastosowanie dodatkowo metalowej rurki pomiędzy gumowym krążkiem a filtrem. Spowoduje to dodatkowe rozepchnięcie gumy w otworze (gwincie) maski i doszczelnienie.
Zmontowana maska z filtrem z respiratora.
Teraz nie powinno nic się dostać, ale oczywiście maskę należy użyć trochę lepszej jakości niż ta nasza. W tej trudnej sytuacji zawsze warto jakoś sobie radzić. Miejmy nadzieję że już niedługo.