Zasilacz LED napięciowy czy prądowy? - SHEMECK
logo

Zasilacz LED napięciowy czy prądowy?

Zasilacz LED napięciowy czy prądowy?

Każdy kto miał styczność ze źródłami światła LED prawdopodobnie wcześniej czy później musiał się zastanawiać nad różnicą między tymi dwoma typami zasilaczy. Stałoprądowy czy stałonapięciowy? Gdzie i kiedy sensowne jest zastosowanie każdego z nich? Postaramy się poniżej odpowiedzieć na te pytania.

Stałoprądowe zasilacze LED zwane są w skrócie zasilaczami prądowymi. Poszczególne modele posiadają na wyjściu prąd o niezmiennej wartości, a napięcie jest określone zakresem. Przykładowo model LPHC-18-350 to stałe 350mA prądu wyjściowego i od 6 VDC do 48VDC napięcia wyjściowego. Zasilacze stałoprądowe mają zastosowanie przede wszystkim do zasilania pojedynczych opraw świetlnych, które nie posiadają wbudowanych układów regulujących prąd. Dobór zasilacza prądowego do oprawy nie jest skomplikowany, warto tu jednak pamiętać, że w przypadku modyfikacji instalacji oświetleniowej najczęściej razem z oprawą będziemy zmuszeni wymienić i zasilacz. Dzieje się tak ponieważ ich parametry pracy są dokładnie dopasowane

Zasilacze LED stałonapięciowe, czyli popularne zasilacze napięciowe mają inne zastosowanie. Patrząc dokładniej na parametry modelu LPV-20-12 dostrzegamy, że jego napięcie wyjściowe to 12 VDC niezależnie od obciążenia, oraz prąd wyjściowy, który mieści się w granicach od 0 do 1,67A. Sprawdza się on doskonale do zasilania taśm czy listew LED, które posiadają wbudowane układy regulacji prądu. Same kontrolują wartość prądu potrzebną do swojej poprawnej pracy, co zabezpiecza je przed przekroczeniem dopuszczalnego prądu i w efekcie uszkodzeniem diod.

Podsumowując, zasilacz prądowy czy napięciowy to wybór ściśle zależny od parametrów i budowy źródeł światła LED. Przy doborze zasilaczy warto także pamiętać o dobrych jakościowo produktach z dużą sprawnością, posiadanych zabezpieczeniach przeciwzwarciowych, przeciążeniowych i nadprądowych. Bo w efekcie to nam zagwarantuje stabilną i bez awaryjną pracę systemu oświetlenia opartego o LEDowe źródła światła. Producentem zasilaczy, który spełnia te wymagania jest z pewnością Mean Well, dlatego polecamy i wspieramy jego rozwiązania.

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?