Jak podłączyć zasilacz DALI - SHEMECK
logo

Jak podłączyć zasilacz DALI

Jak podłączyć zasilacz DALI

W ostatnim czasie co raz częściej otrzymujemy pytania dotyczące zasilaczy i systemów z użyciem magistrali DALI. Czym jest w ogóle DALI? Rozwijając skrót to Digital Addressable Lighting Interface, czyli cyfrowy, adresowalny interfejs używany do urządzeń zarządzania światłem. Lista komend jest tego interfejsu ograniczona, w większości za pomocą tego interfejsu możemy: włączyć, wyłączyć, przyciemnić, rozjaśnić a nawet w niektórych przypadkach zmienić barwę oświetlenia (dla jednego lub dla całej grupy lamp).


Interfejs ten bazuje na dwóch przewodach, które są podłączone dodatkowo do każdego urządzenia DALI. Czyli np. dla zasilacza sterowanego interfejsem DALI będziemy mieli: dwa przewody wejścia (np. 230VAC), dwa przewody wyjściowe (np. 12 VDC dla zasilania LED) oraz dwa przewody DALI (DA+, DA-). Razem 6 przewodów zamiast standardowych czterech. Informacja o polaryzacji DA+ i DA- nie jest do końca prawdziwa, no nie dla wszystkich przypadków. W tym momencie większość (jak nie wszystkie) urządzenia DALI nie posiadają polaryzacji dla Interfejsu DALI. Co oznacza, że możemy DA+ i DA– naszego interfejsu podłączyć na odwrót i też będzie działać. To za sprawą zamontowanego w urządzeniu mostka. Nie mniej jednak producenci nadal oznaczają zaciski jako DA+ i DA- (jak np. dla zasilaczy Mean Well). Po co jest to oznaczane, może po prostu po to żeby nie było dodatkowych pytań od instalatorów.  Zalecamy jak najbardziej stosować się do oznaczenia, bo niewiadomo kiedy spotkamy urządzenie bardzo specyficzne gdzie polaryzacja jednak ma znaczenie. Rozwiązanie z mostkiem pozwala na uniknięcie dziwnych sytuacji podczas instalowania zasilaczy, ściemniaczy czy lamp.


Co powinno znaleźć się w naszym układzie DALI. Aby układ zadziałał poprawnie musimy mieć podłączone co najmniej 3 urządzenia w naszej sieci. Urządzeniami w sieci są:
Kontroler DALI – urządzenie wysyłające rozkazy – komendy do naszego układu jest to tzw. MASTER (w naszym przypadku przygotowaliśmy go sobie na bazie sterownika INDUSTRUINO)

Schemat podłączenia DALI

Przykładowy sposób podłączenia dali


Zasilacz interfejsu DALI (16V) – (np. zasilacz DLP-04R) to bardzo ważne urządzenie w naszej sieci. Może wystąpić jako integralna część kontrolera (MASTERA), ale większości przypadków musi być zewnętrznie podłączony (równolegle) do naszej sieci DALI – najlepiej + do + a – do - .  Bez napięcia 16VDC w naszej sieci, DALI w ogóle nie zadziała. Zasilanie 16VDC stosowane jest jako napięcie nośne dla informacji, gdzie dla stanu HIGH – stan wysoki (oczekiwanie na daną) mamy 16V a dla sygnału LOW (bit danej) mamy około 6.5V i mniej. UWAGA ważna informacja – NIE WOLNO stosować innych zasilaczy niż specjalnych zasilaczy do DALI. Są one ograniczone prądowo (standardowo do 250mA) i nie pozwalają na uszkodzenie interfejsów podłączonych do DALI. W przypadku zastosowania innego zasilacza może okazać się, że urządzenia mniej zabezpieczone ulegną uszkodzeniu

Urządzenie wykonawcze – jest to tzw. SLAVE czyli urządzenie wykonujące komendy naszego kontrolera. Jeżeli wysyłana przez kontroler komenda jest adresowana do tego konkretnego SLAVE’a, lub komenda jest typu rozgłoszeniowego („broadcast” kierowana do wszystkich urządzeń) wtedy urządzenie / urządzenia wykonawcze je wykonają. Może nim być np. zasilacz Mean Well DALI z grupy zasilaczy regulowanych.

Podsumowując, stosując układ z magistralą DALI możemy zbudować układ lamp, zasilaczy i innych urządzeń z tym interfejsem. Wszystkie te urządzenia mamy połączone ze sobą siecią jedynie dodatkowych dwóch przewodów, a dzięki takiemu połączeniu mamy możliwość kontroli (sprawdzenia statusu, włączenia, wyłączenia, przyciemnienia, rozjaśnienia i wiele innych) jednej konkretnej lub wszystkich na raz urządzeń z jednego miejsca.

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?