PFC aktywne i pasywne - różnice - SHEMECK
logo

PFC aktywne i pasywne - różnice

PFC aktywne i pasywne - różnice

PFC z ang. Power Factor Correction – to nic innego jak korekcja współczynnika mocy.

Układ PFC stosowany jest w zasilaczach sieciowych, jego rolą jest poprawa przesunięcia fazowego między prądem, a napięciem wejściowym, co z kolei przekłada się na zwiększenie wartości współczynnika mocy. Mówiąc prościej, chodzi o uzyskanie zerowego przesunięcia fazowego. W praktyce w kablach płynie wtedy najmniejsza moc pozorna i dodatkowo eliminowane są wyższe harmoniczne prądu pobieranego z sieci.

Wyróżniamy dwa rodzaje układów PFC: aktywne i pasywne.

Układ aktywnego PFC (ang. Active PFC, APFC) jest to dedykowany obwód elektroniczny, który dostosowuje się warunków w sieci elektrycznej i do obciążenia, dzięki takiemu rozwiązaniu układ ten ma możliwość niezależnie od warunków pracy zasilacza, w wydajny sposób poprawy przesunięcia fazowego. Współczynnik mocy w zasilaczach wyposażonych w aktywny układ PFC zawiera się w przedziale 0,95-0,99. Układ ten daje nam również możliwość tak spożytkować moc, że model zasilacza z większym zapasem mocy, zużywa jej mniej niż tradycyjne rozwiązania. Dodatkowo przełączanie 110/220V realizowane jest automatycznie. W zasilaczu z takim rozwiązaniem moc przydzielana jest dynamicznie, co w praktyce podczas rozruchu urządzenia (kiedy to pobór mocy jest największy), napięcie podawane jest bez spadków. Gwarantuje to nam poprawny start. Znamy przypadki, że źle dobrany zasilacz nie był w stanie podać odpowiedniej mocy rozruchowej choć był w stanie zasilić urządzenie do pracy ciągłej. Przykładowe modele zasilaczy Mean Wella z aktywnym PFC: ELG, RSP, HRP.

Układy pasywnego PFC (ang. Passive PFC, PPFC) są tworzone dla domyślnego, stałego obciążenia i z reguły składają się z cewki o dużej indukcyjności. Skuteczność jest uwarunkowana i zmniejsza się w przypadkach, gdy zasilane urządzenie wymaga efektywnych zmian pobieranej mocy, lub pobór znacząco różni się od ustalonej dla zasilacza stawki domyślnej. Współczynnik mocy w zasilaczach z pasywnym układem PFC wahają się w granicach 0,8-0,95. Jest to całkiem dobry wynik, ponieważ zakłócenia harmoniczne powracające do sieci energetycznej są nieznaczne, ale większe niż przy zasilaczach z aktywnym PFC. Sprawność takiego urządzenia jest niższa od modeli z aktywnym PFC. Układ z pasywnym PFC jest dedykowany na sprecyzowane obciążenie przez co obniża to nieznacznie jego efektywność w porównaniu do rozwiązania aktywnego, jeśli obciążenie jest inne niż to wymyślone przez projektanta. Przykładowe modele zasilaczy Mean Wella z pasywnym PFC: ładowarki przenośne PA/PB, ładowarki stacjonarne PB

Wnioski:

Zasilacz z aktywnym PFC jest wydajniejszy i oszczędniejszy. Mimo, że często zasilacze z aktywnym PFC są trochę droższe w zakupie od pasywnych to ich zastosowanie wydaje się być rozsądniejsze. Mamy możliwość niwelować straty energii, więc czemu z tego nie korzystać?

Zachęcamy do Zakupów w naszym sklepie SHEMECK.

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?