Zastosowanie sterowników PLC - SHEMECK
logo

Zastosowanie sterowników PLC

Zastosowanie sterowników PLC

Gdzie możemy użyć swobodnie programowalnych sterowników PLC? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy początkujący inżynier i pasjonat automatyki. Prawdę mówiąc łatwiej by było odwrócić to pytanie i powiedzieć gdzie nie możemy ich użyć, bo to krótsza odpowiedź. Jednakże postaramy się opisać dwa główne trendy zastosowań sterowników PLC, które od lat się rozwijają.

Na pierwszym miejscu zdecydowanie przemysł maszynowy konsumuje najwięcej sterowników PLC. Już nikt obecnie nie wyobraża sobie maszyny przemysłowej bez sterownika, czyli bez automatycznego sterowania zgodnie z zaprogramowanym algorytmem. Zdecydowanie ułatwia to obsługę i samą pracę maszyny. Od prostych i mało skomplikowanych mechanicznie po złożone i rozbudowane maszyny tworzące kompletne linie produkcyjne. Rozwiązania takie zdominowały praktycznie każdą gałąź przemysłu, a sterowniki PLC jako "maszynowy mózg" są niezbędne. Oczekuje się od nich oprócz sterowania danym zadaniem, również komunikację między sobą w celu współpracy i optymalizacji szybkości wykonania danego produktu czy procesu.

Przemysł maszynowy

Jako drugi trend powinniśmy wymienić automatykę budynkową. Dynamicznie rozwijający się rynek kontroli i sterowania systemami budynków wymusza stosowanie programowalnych rozwiązań sterownikowych. Systemy zarządzania budynkiem współpracują z rozproszonymi po obiekcie sterownikami PLC w celu jak najbardziej wydajnej pracy. Najczęściej mają one za zadanie sterowanie klimatyzacją (jakością powietrza), oświetleniem, kontrolą dostępu do poszczególnych pomieszczeń czy rejestracją obrazu z kamer. Trzeba tu też wspomnieć o sterownikach PLC dedykowanych do domów mieszkalnych. Wygoda i poprawa komfortu życia mieszkańców poprzez bezobsługową pracę sterownika PLC to ich główne zadanie. Steruje i nadzoruje on pracą urządzeń domowych, często w sposób indywidualny dla każdego domownika. Umożliwia zdalny dostęp i kontrolę systemów alarmowych spoza domu poprzez internet.

Automatyka budynków

Każdy zainteresowany tematem automatyki i informatyki przemysłowej pewnie wymieniłby jeszcze przynajmniej kilka zastosowań sterowników PLC. Będzie to oczywiście słuszne i zasadne, ale nam w tym artykule przyświecał cel przedstawienia ogólnego zarysu zastosowań PLC zrozumiały dla każdego. Dziękujemy za lekturę i zapraszamy do czytania naszych propozycji z kategorii Laboratorium regularnie:)

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?