Jaki dobrać zasilacz do taśm LED? - SHEMECK
logo

Jaki dobrać zasilacz do taśm LED?

Jaki dobrać zasilacz do taśm LED?

Jaki zasilacz dobrać do taśmy LED? 

To pytanie zadaje sobie nie jedna osoba, która chciała by zamontować oświetlenie LED w mieszkaniu, domu, bądź na zewnątrz budynku. 

Skupiając się na temacie doboru zasilacza do taśmy LED, powinniśmy wziąć pod uwagę trzy kwestie: 

- parametry taśmy LED(moc i napięcie), 

- miejsce montażu oświetlenia(wewnątrz, na zewnątrz pomieszczenia)

- sprawność zasilacza(parametr podany w specyfikacji technicznej)

Ważne też, żeby zasilacz był stabilizowany, tzn. dany model gwarantował stałe napięcie na wyjściu w naszym przypadku jak to będzie opisane poniżej - 12VDC.

Na podstawie powyższych wytycznych i danych które uzyskamy, możemy w prosty sposób dobrać odpowiedni zasilacz do naszego projektu oświetleniowego. 

Zaczynamy zatem od parametrów taśmy LED, jest spory wybór na rynku, więc na pewno każdy znajdzie odpowiednią dla swoich potrzeb. My dla przykładu użyliśmy taśmy o długości 5m, napięciu 12VDC oraz mocy 9,6Wata na 1 metr bieżący taśmy. Z prostego wzoru obliczamy moc całego odcinka:

Moc taśmy = długość taśmy(m) x Moc(wat) / 1m długości.

Mamy zatem: 5m x 9,6Wat/1m = 48Wat.

Następnie musimy znać miejsce zamontowania, czy będzie to na zewnątrz budynku czy może wewnątrz(np. salon, łazienka), jest to ważne z uwagi na obudowę zasilaczy(plastikowa, metalowa, siatkowana) oraz jej IP(parametru szczelności - oddzielny artykuł w dziale LAB). Mamy z czego wybierać ponieważ firma Mean Well posiada bogaty wybór zasilaczy LED zarówno stałonapięciowych jak i stałoprądowych. Dla przykładu do montażu na zewnątrz proponujemy zasilacze z metalową obudową(HLG, ELG) w pomieszczeniach typu salon, piwnica, garaż(LRS) a w łazience(LPV). Wszystko w zależności od IP danego modelu i środowiska pracy. Odpowiednie dobranie sprzętu będzie gwarancją, że dany zasilacz będzie służył nam długo i bezawaryjnie a przecież o to nam chodzi.

Mamy już moc, pomieszczenie, np. salon – podwieszany sufit. W pomieszczeniu gdzie nie ma styczności z wilgocią, można śmiało szukać wśród serii LPV bądź LRS. Kolejną kwestią będzie sprawdzenie sprawności i wyboru konkretnego modelu. 

Najprościej mówiąc „sprawność” informuje nas jaką faktyczną wydajność ma dany model zasilacza. Ważne jest aby dobierając zasilacz dać odpowiedni zapas mocy, aby nie pracował on na pełnym obciążeniu,  daje nam to już na początku gwarancję dłuższej i bezawaryjnej pracy zasilacza. 

Wpływ na ten parametr ma napięcie wyjściowe(im niższe napięcie, tym niższa sprawność). Producent podaje ten parametr w specyfikacji technicznej produktu. I tak modele 12V z serii LRS mają zakres sprawności(86-89%) natomiast LPV(77-87%).

Moc naszej taśmy to 48Wat, sprawdzamy sprawność dla modeli z serii LPV-60-12 która wynosi -  83% czyli moc około 50W, natomiast drugi model LRS-75-12 – 89% co daje nam moc około 67W.  Oba model będą się nadawały przy taśmie o mocy 48Wat. Budżet jaki chcemy przeznaczyć na instalację, miejsce na schowanie zasilacza oraz indywidualne preferencje pomogą nam dokonać właściwego wyboru. 

Podsumowując. Wybieramy taśmę LED, sprawdzamy parametry, obliczamy ilość mocy w zależności od długości taśmy. Ddobieramy odpowiednią serię w oparciu o środowisko pracy, uwzględniamy sprawność zasilacza, następnie wybieramy odpowiedni model i po zamontowaniu zostało nam cieszyć się oświetleniem.

Wśród zasilaczy Mean Well mamy również modele z opcją regulacji napięcia/prądu i ściemniania(PWM, rezystor, 0-10VDC), ale to już temat na oddzielny artykuł.

Zachęcam do odwiedzania działu LAB.

Dziękuję za uwagę.

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?