Aplikacja Mobilna – dla ZSP nr 1 w Siedlcach
Jakiś czas temu zostaliśmy poproszeni o wykonanie recenzji aplikacji mobilnej Pana Karola Woźniaka (lorak1234@gmail.com), który jest uczniem Zespołu Szkół w Siedlcach. Dzisiaj po tym czasie uzyskaliśmy zgodę na zaprezentowanie tej aplikacji oraz naszej recenzji. Miło nam przedstawić aplikację mobilną, która została napisana na cele praktyczne a stanęła do walki z innymi rozwiązaniami w konkursie innowacyjności. Pod całym opisem znajduje się również nasza opinia dotycząca tej aplikacji.
Kilka słów o autorze projektu
Nazywam się Karol Woźniak, od 4 lat jestem uczniem Technikum ZSP nr 1 w Siedlcach, kształcę się na kierunku Technik Informatyk, stąd też moje zainteresowanie programowaniem.
Skąd wziął się pomysł
A więc, tematem programowania zainteresowałem się szerzej w klasie 3 Technikum kiedy to zaczęliśmy przygodę z JavaScript, był to mój pierwszy język programowania. Byłem tym tak bardzo zainteresowany, i przeczuwałem już wtedy, że programowanie to coś w czym dobrze się czuję i chcę się w tym realizować. Ale cóż, języki które realizowaliśmy tj. JavaScript, PHP są to języki skryptowe. W kwestii mobilności nie dawały mi one za dużo możliwości gdyż chciałem stworzyć coś innowacyjnego jednak czas pokazał, że i do nich musiałem w swoim projekcie wrócić. Ale skoro poruszamy już temat innowacyjności to z racji tego, że Android zyskał dużą popularność zdecydowałem, że stworzę coś właśnie na ten system, coś co będzie służyć uczniom i nauczycielom. Na początku miałem dwa główne problemy:
- Pomysł – a mianowicie co w tej aplikacji zaimplementować, lecz z tym uporałem się dosyć szybko. Postanowiłem, że informacje które są na stronie szkoły i które uczniowie i nauczyciele sprawdzają codziennie przeniosę do aplikacji mobilnej, dzięki temu dostęp do nich będzie łatwy, szybki i przyjemny
- Drugim problemem stało się to, że nigdy nie programowałem w językach obiektowych, tak więc musiałem „od zera” nauczyć się. Początkowo zamierzałem wykorzystać aplikację MIT AppInventor 2 (http://ai2.appinventor.mit.edu), zapewnia on możliwość graficznego zaprojektowania interfejsu aplikacji coś jak edytory typu WYSIWG, a logiczną stronę aplikacji, można wykonać za pomocą kilku kliknięć i przeciągnięć myszką.
Grafika 1
Na Grafice 1 możemy zobaczyć interfejs wspomnianej wyżej aplikacji MIT AppInventor 2 oraz to jak wyglądała pierwsza aplikacja.
Nie robi ona dużego wrażenia, ale jak to mówią „od czegoś trzeba zacząć”, po kilku przeróbkach zdecydowałem, że to mi nie wystarcza, że chcę czegoś więcej, postanowiłem, że zacznę programować „naprawdę”, pobrałem środowisko oraz potrzebne pakiety – Android Studio i Android SDK i zacząłem swoje pierwsze projekty. Zaznaczam, że nie przechodziłem żadnych kursów Java, bo z założenia jestem osobą która nie lubi teorii i żadne kursy mało by wniosły do moich umiejętności, a praktyczne podejście do sprawy stawiam na pierwszym miejscu.
Główne funkcje aplikacji
Dostęp do aktualności
Osoby które lubią wiedzieć co się dookoła nich dzieje, a zwłaszcza te które interesują się wydarzeniami związanymi z naszą szkołą, znajdą w tej aplikacji idealne rozwiązanie. Wcześniej mając chwilę czasu, przeczytanie szkolnych aktualności wymagało wejścia na stronę szkoły i zabawa z naprzemiennym powiększaniem i pomniejszaniem widoku strony gdyż jest ona nieprzystosowana do urządzeń mobilnych, teraz jest to o wiele prostsze – wystarczy uruchomić aplikację i już, sama wyskaluje za nas szerokość strony i wielkość czcionki tak, aby aktualności czytało się szybko i przyjemnie. Poniższa Grafika 1 przedstawia widok aktualności w aplikacji.
Grafika 2
Dostęp do informacji o zastępstwach
Informacje o zastępstwach są to informacje które są sprawdzane codziennie przez większość osób naszej szkoły, gdyż jest tam lista nauczycieli nieobecnych następnego dnia, a co za tym idzie każdy zainteresowany jest tym czy jego klasie nie odwołano kilku lekcji następnego dnia. Do tej pory sprawdzenie możliwe było na 2 sposoby, pierwszy to tablica ogłoszeń znajdująca się w głównym korytarzu szkoły, drugi to strona internetowa, która jak już wspominałem wcześniej jest nieprzystosowana do widoku mobilnego, a poza tym informacje o zastępstwach generowane przez aplikację firmy (Vulcan sp. z.o.o.) są prezentowane w mało czytelnej i mało przyjaznej użytkownikowi - formie tabeli (Grafika 3).
Grafika 3
W aplikacji mobilnej zastępstwa prezentowane są formie przewijanej listy z nagłówkami, co daje szybki i przejrzysty dla użytkownika dostęp. (Grafika 4)
Grafika 4
Dostępność nowych informacji o zastępstwach sprawdzana jest automatycznie (w tle)
W aplikacji zaimplementowałem system automatycznego sprawdzania zastępstw. A mianowicie, w określonym przez użytkownika interwale czasowym, aplikacja łączy się z serwerem szkoły sprawdzając nagłówek HTTP pliku .html zawierającego informacje o zastępstwach, a dokładniej atrybut nagłówka o nazwie „Last-Modified”, czyli datę ostatniej modyfikacji dokumentu, i jeżeli jest ona różna od ostatnio odczytanej daty z nagłówka zapisanej w telefonie użytkownika to aplikacja informuje użytkownika powiadomieniem, że informacje o zastępstwach zostały zaktualizowane. Dodatkowo w powiadomieniu wyświetlana jest informacja o nauczycielach, których nowe informacje dotyczą. (Grafika 5)
Grafika 5
Plan Lekcji
Chyba nie muszę tłumaczyć jak ważny jest szybki i łatwy dostęp do planów lekcji (Grafika 6), plan lekcji naszej szkoły wyświetlany jest na stronie w widoku jak już wcześniej wspominałem i będę wspominał - nieprzystosowanym do widoku mobilnego, a ponieważ prezentacja w sposób przejrzysty informacji była jednym z powodów dla których napisałem tą aplikację to nie mogło się obejść bez implementacji łatwego i przyjaznego użytkownikowi systemu planów lekcji. System ten dzieli się na 2 mniejsze podsystemy:
- Wyszukiwanie i wyświetlanie planów lekcji
- Zapisywanie planów na telefonie do późniejszego użytku w trybie offline i wczytywanie zapisanych planów
Wyszukiwanie polega na tym, że w wyszukiwarce wpisujemy interesującą nas frazę, oczywiście musi to być fraza zawierająca się w określonym zakresie, a więc musi to być nazwisko nauczyciela, nazwa klasy lub nazwa sali lekcyjnej dla której chcemy ten plan wyszukać. Po kliknięciu interesującej nas frazy plan zostaje pobrany z serwera i wyświetlony użytkownikowi. (Grafika 7)
Zapisywanie i wczytywanie planów zostało stworzone z myślą o tych, którzy nie zawsze mają dostęp do Internetu w swoich smartfonach. Wyszukany plan możemy jednym kliknięciem zapisać w telefonie, by potem w razie ww. sytuacji czyli braku dostępu do Internetu móc skorzystać z zapisanego wcześniej planu.
Grafika 6
Grafika 7
Widget na ekran główny
Skoro już jesteśmy przy planach to mogę dodać, że aplikacja posiada konfigurowalny widget z planem lekcji który możemy dodać na ekranie głównym, można do niego przypisać dowolny plan lekcji.
Szkolna galeria zdjęć
Aplikacja oferuje dostęp do szkolnej galerii zdjęć, czyli daje nam możliwość przeglądania zdjęć z różnych imprez i wydarzeń w naszej szkole wprost na ekranach naszych smartfonów. W wolnych chwilach możemy przeglądać zdjęcia bez zbędnego otwierania przeglądarki i wchodzenia na stronę szkoły.