Modem LTE do sterownika PLC Vision i SAMBA
Bardzo ważnym elementem systemów automatyki są serwisy zbierające dane z obiektu czy trochę bardziej zaawansowane systemy SCADA. Takimi danymi często są ciśnienie, poziom zbiornika czy alarmy. Wszystko to pomaga nam analizować i reagować w szybki sposób na sytuacje w danej aplikacji. Co zrobić gdy nie mamy prostej możliwości podłączenia danego obiektu do sieci np. Ethernet czy Modbus? Przykładem takiej sytuacji może być wolnostojąca przepompownia ścieków. W takiej sytuacji mamy dwie możliwości. Jedną z nich jest zamontowanie routera lub modemu działającego w sieci komórkowej. Drugim sposobem jest wyposażenie naszego układu PLC w wewnętrzny modem.
Zdj.1 Modem LTE V100 dla sterowników VISION i SAMBA
Obie metody są skuteczne, natomiast pierwsza niestety wymaga dodatkowego programowania, czy konfiguracji, zewnętrznego urządzenia (routera). Dzisiaj chciałbym przedstawić nową możliwość tego drugiego typu. Chodzi mianowicie o rozwiązanie siostrzane do stosowanego w sterownikach JAZZ Voltana VLT-01-GSM. Rozwiązaniem tym jest nowy modem wewnętrzny do sterowników VISION do których należą seriw V130, V350, V430, V700 oraz samba SM35, SM43 i SM70. Modem VLT-100-LTE jest modemem działającym we wszystkich zakresach sieci komórkowych do LTE. Konfiguracja modemu jest bardzo prosta i jest częścią naszego oprogramowania Vision, nie ma potrzeby programowania dodatkowego urządzenia zewnętrznego. Modem pozwala nam zarówno na dostęp do danych (np. dla systemu SCADA) jak i na wysyłanie wiadomości alarmowych SMS.
Dzięki montażowi wewnątrz sterownika modem LTE nie wymaga dodatkowej karty do komunikacji, co może dać nam dodatkowe korzyści finansowe. Montaż modemu wygląda bardzo podobnie do montażu każdej innej karty w systemie UNITRONICS VISION. Ze względu na to, że już w poprzednich artykułach opisywaliśmy jak zamontować kartę rozszerzeń do VISION dzisiaj pokażemy jak zamontować kartę do systemy SAMBA co jest jeszcze prostsze. Do tego będzie nam potrzebny: sterownik, śrubokręt gwiazdkowy, modem, karta sim, kabelek zasilający.
1. Zaopatrzmy się w miękki podkład, przez pewną chwilę sterownik będzie leżał na panelu a nie chcemy go porysować oraz dobierzmy odpowiedni śrubokręt aby nie uszkodzić łbów wkrętów.
Zdj 2. Zestaw do montażu modemu
2. Pamiętajmy żeby zamontować w slocie karty – kartę SIM – po zamontowaniu modemu w sterowniku jest już to niemożliwe.
Zdj. 3 Montaż karty SIM w modemie
3. Zdejmujemy górną pokrywę odkręcając 4 śrubki w obudowie
Zdj. 4 Odkręcenie tylnej pokrywy sterownika
4. Zdejmujemy płytę wejść i wyjść sterownika (tak to ta płyta jest różnicą w przypadku zakupu różnych sterowników tej serii).
Zdj. 5 Demontaż płyty wejść i wyjść
5. Zdejmujemy dodatkowe elementy obudowy, można je nazwać blendami. Ważne jest żeby podczas montażu umocować je na miejscu. Dodatkowo po prawej stronie (patrząc od tyłu) mamy blendę portu komunikacyjnego.
Zdj. 6 Demontaż ewentualnej zaślepki portu (przez wycięcie)
6. Montujemy modem na złączu rozszerzeń.
Zdj. 7 Montaż modemu w złączu rozszerzeń.
7.Montujemy płytę wejść/wyjść oraz tylną obudowę.
8. Podłączamy zewnętrzne zasilanie 24 VDC modemu (czerwony to „+”).
Zdj. 8 Montaż kabelka zasilającego modem
Pamiętajmy żeby wszystko wykonywać w miejscu czystym, da nam to najlepszy rezultat i nie uszkodzi obudowy sterownika.