Sterowniki Unitronics JAZZ i napęd krokowy - SHEMECK
logo

Sterowniki Unitronics JAZZ i napęd krokowy

Sterowniki Unitronics JAZZ i napęd krokowy

Nawet w prostych aplikacjach, gdzie stosowane są sterowniki JAZZ, często pojawia się potrzeba wykorzystania  różnego rodzaju silników. Mogą być to silniki gdzie najważniejszym parametrem jest prędkość (pompy, wentylatory, proste napędy przenośników), w takim wypadku problemu nie ma bo wykorzystujemy falownik a prędkość obrotowa sterowana jest za pomocą wyjścia analogowego lub też za pomocą sieci MODBUS. Trudniejsza sprawa gdy parametrem wymaganym jest pozycja. Oczywiście nadal można wykorzystać falownik, ale duża rozwiązanie nie posiada wtedy dużej dokładności pozycjonowania. Drugą metodą jest sterowanie urządzeniami przyjmującymi komendy w postaci impulsów ze sterownika (ile podanych impulsów taki krok przesunięcia). Do realizacji takich zadań stosowane są napędy servo lub napędy krokowe. Oba z tych rozwiązań potrafią trzymać moment na silniku podczas postoju i oba mogą być sterowane za pomocą impulsów.

Jazz i napęd krokowy podłączenie

Podłączenie napędu krokowego do sterownika JAZZ


W przypadku sterowników bardziej zaawansowanych jak VISION nie jest to problemem. W sterownikach tych wykorzystuje się funkcje PTO, w których można określić przesunięcie oraz sposób osiągnięcia pozycji – to temat na osobny artykuł. No dobrze, ale co w przypadku JAZZ. Niestety tego typu rozwiązania nie ma. Z pomocą jednak przychodzą nam modele JAZZ które posiadają szybkie wyjścia z możliwością sterownia PWM (np. JZ20-J-T20HS). Funkcje / Wyjścia PWM pozwalają na „wypuszczanie” przez sterownik impulsów z określoną częstotliwością  i z określonym wypełnieniem (czyli jak długo taki impuls jest „1” a jak długo „0”). W przypadku sterownia silnikiem krokowym najlepiej jak będzie to 50/50.
Mamy częstotliwość impulsów oraz współczynnik wypełnienia czyli w ten sposób określimy prędkość obrotową jaką ma uzyskać silnik krokowy.

Jazz wyjście krokowe Konfiguracja

Konfiguracja wyjścia 9 dla PWM - JAZZ

Co zatem z pozycją? Otóż to, żeby uzyskać napęd który obróci się na określoną pozycję należy jeszcze wrócić do sterownika z informacją o aktualnej ilości wypuszczonych impulsów. Wykonane to może zostać za pomocą połączenia wyjście pwm – wejście szybkie HSC. Za pomocą tego typu połączenia wiemy ile aktualnie sterownik wypuścił impulsów. I mamy możliwość zatrzymania napędu po osiągnięciu pozycji. Oczywiście dla szybkich ruchów należy wprowadzić jeszcze korektę prędkości  (na niższą) gdy napęd jest już blisko osiągnięcia pozycji).

Program krokówka JAZZ Unitronics

Prezentowany program do sterowania napędem krokowym JAZZ


Dlaczego nie można tego sterować po prostu w drabince. Sprawa jest skomplikowana przez to, że silniki krokowe mają bardzo dużą rozdzielczość ruchu (dużo małych kroczków na obrót) i żeby wykonać płynny i szybki ruch trzeba bardzo szybko wysyłać impulsy do napędu. W sterowniku JAZZ częstotliwością maksymalną jaka może być wykorzystana to 32kHz.
Do prostych aplikacji to bardzo wydajne i niedrogie rozwiązanie. Zachęcamy do zapoznania się z tym typem sterowania oraz możliwościami sterowników JAZZ

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?