Modem Voltan GSM/GPRS do sterowników Jazz20 - praktyczna prezentacja - SHEMECK
logo

Modem Voltan GSM/GPRS do sterowników Jazz20 - praktyczna prezentacja

Modem Voltan GSM/GPRS do sterowników Jazz20 - praktyczna prezentacja

Wykorzystując niszę w postaci braku dobrego modemu GSM/GPRS do obsługi najpopularniejszych sterowników PLC+HMI firmy Unitronics z serii Jazz2, jako firma Shemeck, postanowiliśmy stworzyć takie urządzenie. 

    Dzięki naszym staraniom i pracy powstał modem Voltan (VLT-01-GSM), który jako jedyny na świecie nie potrzebuje użycia zewnętrznego portu szeregowego do sterowników Jazz20. Dodatkowo urządzenie to pozwala komunikację po protokole Modbus używając GPRS.

    W poniższym wpisie chcielibyśmy krótko opisać jedną z podstawowych możliwości modemu Voltan, czyli obsługę wiadomości SMS w zależności od zdarzenia. Dla przykładu posłuży nam tutaj sterownik PLC Jazz20, modem Voltan oraz dowolne urządzenie generujące podanie napięcia +24V DC na wejście cyfrowe. Może to być np. wyjście przekaźnikowe z kamery IP, generujące „wysoki” stan sygnału w przypadku wykrycia intruza w polu widzenia urządzenia.

    Do poprawnego działania układu potrzebne będzie nam oprogramowanie do sterowników z serii Jazz – U90Ladder. Jest to w pełni darmowy program, najnowsza wersja znajduje się zawsze na stronie producenta www.unitronics.com . Nie wymagana jest żadna rejestracja na portalu, co jest bardzo dużym ułatwieniem dla użytkowników. Po zainstalowaniu oprogramowania, sporą pomocą może okazać się szereg przykładów oraz opisów programów do obsługi modemu Voltan, która znajduje się na naszej stronie (przykłady), pobieramy przykłady i następnie otwieramy program SMS.u90, którego kod wygląda następująco:

    Przykład ten skonstruowany został tak, żeby zainicjować (przygotować do pracy) modem Voltan ze sterownikiem Jazz20 to należy na wyświetlaczu ekranu wcisnąć przycisk „1”. Aby zmienić inicjację na „automatyczną” trzeba zamienić w drabince #1 pierwszy styk reagujący na zbocze narastające SB 41 na SB 2 (PowerUp Bit). Dzięki temu za każdym razem, gdy sterownik będzie zasilany, proces ten się wykona. Po poprawnym przejściu inicjacji modemu, wciśnięcie przycisku „2” powoduje wysłanie SMSa, który konfiguruje się wybierając z górnego menu Controller, a następnie „SMS Configuration”:

 

 

W przykładzie tym treść SMS’a to „Hello World”, aczkolwiek możemy go dowolnie zmieniać. Aby wybrać numer telefonu, na jaki ma przyjść wiadomość SMS należy wybrać ikonę:

 

a następnie wpisać numer koniecznie poprzedzając go prefixem „+48”. Oczywiście my chcemy, żeby wysyłanie SMS odbywało się po wykryciu stanu wysokiego wejścia cyfrowego sterownika np. I 1, dlatego w drabince #3 należy zmienić adres pierwszego styku reagującego na zbocze narastające z SB 42 na I 1. W tym momencie nasz program powinien wyglądać następująco:

 

Teraz należy podłączyć się do sterownika za pomocą kabla miniUSB na USB (standardowy kabel używany głównie z aparatami cyfrowymi) ówcześnie instalując sterowniki do komputera dla takiego połączenia. Aby to zrobić należy z górnego menu wybrać Controller -> M90 OPLC Settings a następnie klikając przycisk Install USB Driver. Po poprawnej instalacji w Menedżerze Urządzeń systemu Windows pojawić się powinien wirtualny port szeregowy COM:

którego numer należy wybrać w programie U90Ladder (w tym przypadku będzie to port nr COM 7).

Teraz pozostaje nam już tylko wgrać program do sterownika, a następnie wyłączyć zasilanie sterownika. Do modemu Voltan należy włożyć aktywną kartę SIM dowolnego operatora komórkowego, postępując zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia lub dostępną na naszej stronie (instrukcja),  a następnie włożyć modem do sterownika PLC.

Ostatnim krokiem będzie ponowne włączenie zasilania. Jak widać zrobienie takiego prostego układu nie wymaga dużego wysiłku ani pracy, dzięki zastosowaniu naszego modemu Voltan. Rozwiązanie to idealnie pasuje do wysyłania SMS’ów w różnych sytuacjach m.in. „wykrycie intruza” za pomocą kamery lub zmiana stanu czujnika np. zbliżeniowego.

 

Oczywiście możliwości modemu są o wiele większe, ale to materiał na kolejny wpis na naszym Laboratorium.

 

 

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?