Co to jest LED RGB i RGBW? - SHEMECK
logo

Co to jest LED RGB i RGBW?

Co to jest LED RGB i RGBW?

Na rynku mamy bogaty wybór listw, taśm i diod LED. Często spotykamy się z nazwami RGBW i RGB, jak to czytać i co to oznacza? Najprościej ten temat można opisać tak, że RGB to nic innego jak z ang.Red, Green, Blue, oznacza to, że taśma LED RGB ma w jednej diodzie 3 małe diody w tych kolorach, a światło emitowane przez tą taśmę jest efektem mieszanki tych trzech barw. W tym przypadku uzyskanie czystej barwy białej jest trudne i raczej nam się to nie uda.

RGBW to ten sam zestaw kolorów (Red, Green, Blue), ale z kolei z dodatkową diodą White. Tutaj na podstawie tych czterech kolorów, bez problemu uzyskamy efekt białego światła i to w barwie neutralnej, ciepłej i zimnej.

Na rynku dostępny jest duży wybór jednych i drugich taśm. Która taśma będzie lepsza? Nie ma tu konkretnej odpowiedzi, to już zależy od naszych indywidualnych potrzeb i założeń projektowych. Na pewno sprawdzą się jako oświetlenie dekoracyjne ścian i sufitów w mieszkaniu, domu jak i również w aranżacji wystroju w sklepie, biurze czy restauracji. Dodatkowo stosując dedykowane regulatory, różnego typu ściemniacze oraz zdalne sterowanie, np. z telefonu, możemy stworzyć nasz własny i niepowtarzalny klimat oświetleniowy. Oczywiście należy pamiętać o zasilaniu i dobrać odpowiedni zasilacz, chociażby marki Mean Well. Łącząc te wszystkie składowe oraz możliwości jakie nam dają LEDy RGB i RGBW możemy uzyskać satysfakcjonujący efekt świetlny.

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?