Jak dobrać sterownik PLC i wyświetlacz HMI
W wielu przypadkach klienci zgłaszając się do nas mają już wybrany sterownik, ale pytanie czy wybrany sterownik jest odpowiedni do zastosowań. Na samym początku można popełnić wiele błędów, które później skutkują nawet wymianą sprzętu na inny. Oczywiście zdarza się również w drugą stronę czyli sterownik wybrany przez użytkownika jest „przestrzelony”. Dobrze więc już na samym początku przemyśleć swój wybór pod kątem aplikacji oraz pomyśleć o niedalekiej przyszłości i jej rozwoju. Prosty proces wyboru sterownika prześledzimy na przykładzie sterowników UNITRONICS, oczywiście proces ten może różnić się w zależności od marki i typów sterownika. W przypadku sterowników UNITRONICS przedstawiony poniżej proces powinien być dobrym wstępem do wyboru naszego sprzętu.
Sterownik Unitronics SAMBA PLC i HMI w jednym
Kryteria jakie będziemy brali pod uwagę jest stopień skomplikowania aplikacji, ilość wejść i wyjść, wielkość ekranu wyświetlacza. Pierwsze kryterium jest chyba najtrudniejsze do oszacowania na samym początku, ale niestety już od tego momentu trzeba myśleć czego będziemy oczekiwać finalnie od naszego sterownika i urządzenia. Jest to kryterium, które może być powiązane z ilością wejść i wyjść. Upraszczając, jeżeli mamy do czynienia z niezawiłymi zależnościami wejść i wyjść i małą ilością warunków, które muszą zostać przy tym spełnione możemy uznać że aplikacja jest nieskomplikowana.
Sterownik Unitronics JAZZ z podwyższoną ochroną IP
Kryterium ilości wejść i wyjść jest już dużo prostsze. Jeżeli suma wejść i wyjść nie jest większa od 30 wtedy możemy uznać, że nasza ilość jest nieduża. Pamiętajmy jednak o pewnej rezerwie ok. 15%. W większości przypadków podczas budowania aplikacji zdarza się rozbudowa o dodatkowy czujnik czy aparat, pamiętajmy że nie wszystkie sterowniki mogą być w łatwy sposób rozbudowane.
Grupa sterowników UNISTREAM Unitronics i możliwości oprogramowania
Podobnie jest z wielkością ekranu.W przypadku wyświetlaczy spełniających w aplikacji jedynie czysto informacyjne zadanie przy nierozbudowanych komunikatach nie musimy inwestować w duży wyświetlacz. Jeżeli jednak chcemy wyposażyć nasz system np. w receptury czy rozbudowany układ nastawy parametrów wtedy warto zastanowić się nad większym ekranem.
Sterownik Unitronics V130 bez ekranu dotykowego z klawiszami
Często pomaga kartka i ołówek które pomogą na początku oszacować wielkość. Przy zastosowaniu wszystkich kombinacji moglibyśmy wypunktować następujące rodzaje aplikacji:
1. Prosta aplikacja o małej ilości wejść i wyjść bez potrzeby stosowania rozbudowanego menu – sterownik z serii JAZZ lub proste sterowniki z serii Vision jak np. SAMBA
2. Prosta aplikacja o dużej ilości wejść i wyjść bez potrzeby stosowania rozbudowanego menu – sterownik z serii Vision, np. Vision V130 lub V350 lub UniStream.
3. Prosta aplikacja o dużej ilości wejść i wyjść z rozbudowanym menu – sterownik z serii Vision, np. V570, V1040 lub V1210 lub UniStream.
4. Prosta aplikacja o małej ilości wejść i wyjść z rozbudowanym menu – sterownik z serii Vision, np. V570, V1040 lub V1210 lub UniStream.
5. Skomplikowana aplikacja o małej ilości wejść i wyjść bez potrzeby stosowania rozbudowanego menu –z serii Vision jak np. SAMBA, Vision V130, V350.
6. Skomplikowana aplikacja o dużej ilości wejść i wyjść bez potrzeby stosowania rozbudowanego menu – sterownik z serii Vision, np. Vision V130 lub V350 lub UniStream.
7. Skomplikowana aplikacja o dużej ilości wejść i wyjść z rozbudowanym menu – sterownik z serii Vision, np. V570, V1040 lub V1210 lub UniStream.
8. Skomplikowana aplikacja o małej ilości wejść i wyjść z rozbudowanym menu – sterownik z serii Vision, np. V570, V1040 lub V1210 lub UniStream.