Zasilacz LED impulsowy a stabilizowany - SHEMECK
logo

Zasilacz LED impulsowy a stabilizowany

Zasilacz LED impulsowy a stabilizowany

Szukając sprawdzonego i wydajnego zasilacza do oświetlenia LED, możemy napotykać się ze zwrotami: zasilacz impulsowy bądź zasilacz stabilizowany. Co to znaczy? Jakie są różnice? Który będzie odpowiedni do naszego oświetlenia? Mean Well w swojej ofercie posiada zarówno jeden jak i drugi rodzaj, pozostaje kwestia który z pośród szerokiej gamy rozwiązań, wybrać do naszej instalacji tak aby działała bez zakłóceń.

Zacznijmy może od zasady budowy i działania.

Zasilacz impulsowy w którym pierwsza sekcja(występująca tylko w zasilaczach sieciowych), to prostownik i kondensatory wygładzające prąd, służy do przetworzenia napięcia przemiennego na napięcie jednokierunkowe i zniwelowania jego zmian. Następnie stałe napięcie dociera do sekcji tranzystorów, przełączanych między stanem nasycenia i zatkania przy pomocy impulsów sterujących o zmiennej długości. Powstały w ten sposób przebieg prostokątny trafia do uzwojenia pierwotnego transformatora, następnie napięcie wychodzące z uzwojenia wtórnego trafia do prostownika(diody przystosowane do pracy z dużą częstotliwością). Wahania napięcia jest wygładzane przez dławiki i kondensatory o dużej pojemności. W zasilaczach z kilkoma wyjściami o różnych napięciach stosuję się klika uzwojeń wtórnych(rys. 1).

rys1

Zasilacz stabilizowany  to urządzenie zasilające prądem o ustalonym napięciu bądź ustalonym natężeniu urządzeń i obwodów elektrycznych. Pierwsza sekcja takiego zasilacza prądu stałego to transformator bądź przetwornica gdzie zmieniana jest wartość natężenia i napięcia na potrzeby i wymagania zasilanego odbiornika.  Następnie mamy prostownik z kondensatorem, zmieniającym napięcie przemienne na napięciu jednego znaku, które w następnej kolejności może być zmienione na napięcie stałe. Filtr odpowiada za przepuszczanie lub blokowanie sygnałów w określonym zakresie częstotliwości, następnie stabilizator ma za zadanie utrzymać na wyjściu stałe napięcie(stabilizator napięcia), bądź prądu (stabilizator prądu) niezależnie od wahań napięcia zasilającego i obciążenia układu(rys.2).

rys2

Zasilacz impulsowy jest bardziej skomplikowany w budowie niż stabilizowany, potrzebuje też przy niektórych zastosowaniach obciążenia wstępnego. Zbudowany z elementów słabej jakości może powodować zakłócenia częstotliwości oraz niestabilną pracę zasilanych urządzeń. Nadrabia za to wysoką sprawnością i niższym kosztem wytworzenia, zabezpieczeniami przed zwarciem oraz odpornością na zakłócenia z sieci i krótkie zaniki napięcia. Zasilacz stabilizowany oprócz rożnego rodzajów zabezpieczeń: przeciwzwarciowe, nadnapięciowe, daje nam gwarancję stabilnej wartości parametru na wyjściu(prądu, napięcia), bez względu na obciążenie. Możliwość regulacji w niektórych modelach prądu i napięcia na wyjściu, kompatybilność z dostępnymi na rynku systemami do ściemniania oświetlenia. 

Patrząc z perspektywy zastosowania zasilacza do instalacji LED(24VDC), proponujemy sprawdzone i niezawodne zasilacze stabilizowane Mean Well: stałonapięciowe (LPV, ELG), do lamp i oświetlenia zasilanego stałym prądem – stałoprądowe (LPC, HLG-C). Na ten wybór, składa się nie tylko solidna budowa oraz jakość użytych komponentów, szereg zabezpieczeń czy spełnionych przez urządzenie norm i certyfikatów. Zasadniczym atutem jest gwarancja stałego parametru na wyjściu wraz z jego stabilnością przy zmiennym obciążeniu. Dzięki temu mamy pewności, że będziemy mogli w pełni cieszyć się blaskiem naszego oświetlenia. Mean Well daje nam szeroki wybór urządzeń, dlatego nawet wymagający klient z pewnością znajdzie odpowiedni model do swojej instalacji.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu SHEMECK.  

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?