Wykorzystując niszę w postaci braku dobrego modemu GSM/GPRS do obsługi najpopularniejszych sterowników PLC+HMI firmy Unitronics z serii Jazz2, jako firma Shemeck, postanowiliśmy stworzyć takie urządzenie.
Laboratorium SHEMECK
W związku z tym, że firma SHEMECK stara się być na bieżąco jeżeli chodzi o pojawiające się nowości w świecie szeroko pojętej automatyki przemysłowej, nie mogło nas zabraknąć w roli odwiedzający na tegorocznej edycji HANNOVER MESSE 2017. Wpływ na naszą decyzję miała nie tylko możliwość zobaczenia w jednym miejscu innowacyjnych produktów prezentowanych przez firmy z całego świata, ale również świadomość, że w tegorocznej edycji targów Polska była krajem partnerskim, dzięki czemu mieliśmy możliwość zobaczenie tego co dzieje się na rodzimym rynku.
Od pewnego czasu, z bardzo dobrymi rezultatami, stosujemy w swoich projektach układy oparte na procesorach firmy Atmel. Procesory te zamknięte są w zgrabnej obudowie na szynę DIN oraz spełniające napięciowe standardy przemysłowe 24VDC lub też standardy napięciowe 5V. Produkty o których mowa to sterowniki oparte na bazie systemu Arduino, które noszą nazwę Industruino.
Dopiero co opadły emocje po targach AUTOMATICON a już mieliśmy okazje pojawić się w roli obserwatorów na kolejnym wydarzeniu prezentowanym w halach EXPO XXI. Tym razem do Warszawy w dniach 22-24 marca, po raz 25 zagościły „XXV Międzynarodowe Targi Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO 2017” i po raz 15 „XV Międzynardowe Targi ELEKTROTECHNIKA”.
Od pewnego czasu obiektem naszych zainteresowań stał się sterownik Industruino oparty na platformie Arduino. W związku z tym postanowiliśmy przetestować możliwość podpięcia do niego enkodera inkrementalnego. Testy przeprowadziliśmy na modelu IND.I/O z procesorem Atmega32u4.
W dniu 14 marca 2017 roku W Warszawie rozpoczęły się 23. Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów - Automaticon. Przez 4 dni ponad 300 wystawców z kilkunastu krajów przedstawiało swoje najnowsze rozwiązania z dziedziny szeroko pojętej automatyki. To największe w pełni profesjonalne forum dedykowane producentom, dystrybutorom a także odbiorcom automatyki przemysłowej po raz kolejny zagościło do stolicy.
Od pewnego czasu część znanych nam projektów wykonywana jest na zestawach z mikroprocesorami do własnego oprogramowania na bazie Arduino lub innych systemów na bazie mini komputerów takich jak Raspberry Pi.
W październiku tego roku mieliśmy przyjemność wziąć udział w Europejskiej Edycji Targów Maker Faire, ogromnym przedsięwzięciu skierowanym przede wszystkim dla hobbystów, pasjonatów oraz innowatorów, ale także producentów i konstruktorów.
W dzisiejszych czasach komputery i różnego rodzaju urządzenia skomputeryzowane na stanowiskach pracy czy w urządzeniach codziennego użytku są już stałym elementem naszego otoczenia. W ostatnich latach mocno zaczynają rozwijać się wszystkiego rodzaju aplikacje oraz urządzenia mobilne.
Jakiś czas temu zostaliśmy poproszeni o wykonanie recenzji aplikacji mobilnej Pana Karola Woźniaka (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), który jest uczniem Zespołu Szkół w Siedlcach. Dzisiaj po tym czasie uzyskaliśmy zgodę na zaprezentowanie tej aplikacji oraz naszej recenzji. Miło nam przedstawić aplikację mobilną, która została napisana na cele praktyczne a stanęła do walki z innymi rozwiązaniami w konkursie innowacyjności. Pod całym opisem znajduje się również nasza opinia dotycząca tej aplikacji.
Wykorzystując możliwości sterowników Unitronics, w tym przypadku Vision V130, oraz udostępnionej przez firmę Unitronics bibliotece .Net, zbudowaliśmy aplikację wizualizującą dane z rozdzielni 15kV. Sterownik Vision V130 w tym systemie pełnił rolę elementu zbierającego dane na temat stanu wyłączników w rozdzielni. Sygnały 24VDC ze styków informacyjnych wyłączników zostały doprowadzone do listwy sterownika w celu rejestracji i przesłania do systemu.
Seria artykułów pod pseudonimem „Laboratorium” powstała po to aby archiwizować i dzielić się możliwościami, dostępnych na rynku, urządzeń do zastosowań od amatorskich do profesjonalnych. Dzięki zasadzie „to co wrzucone do sieci już tam zostaje” mamy nadzieję, że nasze projekty będą żyły własnym życiem i co jakiś czas dadzą nam o sobie znać.