Współpraca zasilacza Mean Well LCM-40BLE z aplikacją CASAMBI - SHEMECK
logo

Współpraca zasilacza Mean Well LCM-40BLE z aplikacją CASAMBI

Współpraca zasilacza Mean Well LCM-40BLE z aplikacją CASAMBI

W obecnych czasach kiedy coraz częściej mamy możliwość zdalnego sterowania różnymi urządzeniami, producenci coraz chętniej prezentują produkty, które w oparciu o aplikacje dają nam możliwość takiej kontroli. Prężnie rozwijająca się branża inteligentnego domu chętnie wykorzystuje rozwiązania dostępne na rynku. Dlatego postanowiliśmy przetestować jedną z nowości dostępnej na rynku zasilaczy jaką proponuje Mean Well. Na potrzeby projektu stworzyliśmy prosty układ z diodą LED COB podłączoną do zasilacza LED z serii LCM-40BLE oraz zainstalowaną na telefonie aplikacją Casambi, która działa jako jeden z interfejsów użytkownika i daje nam spore możliwości do sterowania pojedynczymi, czy też grupą opraw oświetleniowych. Rozwiązanie Casambi opiera się na bezprzewodowej technologii Bluetooth Low Energy, która charakteryzuje się niskim poborem mocy oraz współpracuje ze wszystkimi nowoczesnymi smartfonami, tabletami, a nawet smartwatchami. Aplikacja Casambi działa zarówno na urządzeniach z systemem IOS jak i Android, dzięki czemu każdy z użytkowników będzie mógł bez problemu skorzystać z jego funkcji.

wej /wyj opis

Zasilacz LCM-40BLE został ustawiony tak, aby na wyjściu trzymać poziom prądu 350mA (6 zworek w pozycji OFF), napięcie będzie się dopasowywać w zakresie od 2 do 100VDC. Nasza dioda posiada 16W mocy, dlatego przy zasilaczu 40W musieliśmy uważać ze sterowaniem. Zasilacz wedle producenta ma 90% sprawności, czyli efektywnie możemy liczyć na 32W mocy z zasilacza. Przy podłączonej jednej diodzie 16W łatwo obliczyć, że musimy zasilacz sterować w zakresie od 0 do 50% jego mocy, aby diody nie przegrzać i nie uszkodzić. Oczywiście podłączenie dwóch diod szeregowo po 16W byłoby idealne dla tego zasilacza, ale na potrzeby testowe podłączyliśmy jedną diodę. Do kompletu dodaliśmy radiator aluminiowy i okrągłą soczewkę. Następny krok to instalacja aplikacji Casambi na telefon, która przebiegła szybko i sprawnie. Tak samo po uruchomieniu aplikacji sparował się z nią zasilacz i był gotowy do sterowania. Casambi umożliwia regulację natężenia oświetlenia, czasowe załączanie i wyłączanie oświetlenia, sceny i sterowanie oprawami w podziale na sekcje/grupy oraz inne. Wszystko prosto i intuicyjnie. 

sterowanie

Podczas naszych testów zasilacz Mean Well LCM-40BLE pracował bez zarzutów. Nie tracił komunikacji z aplikacją i reagował płynnie na zmiany sterowania. Dużą zaletą LCM-40BLE jest możliwość dopasowania zworkami prądu na wyjściu w kilku zakresach aż do 1050mA. Pozwala to nam na podłączenie pod niego różnych kombinacji źródeł światła. Sterowanie przez aplikację w telefonie to oczywiście kolejna ważna zaleta, która powoli staje się standardem w automatyce budynkowej. Polecamy i zachęcamy do zapoznania się z tym ciekawym i wychodzącym na przeciw obecnym trendom na rynkach automatyki zasilaczem z bezprzewodową komunikacją.

Ekipa SHEMECK

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?