Zasilanie do oświetlenia LED - SHEMECK
logo

Zasilanie do oświetlenia LED

Zasilanie do oświetlenia LED

W dobie coraz częstszych pytań o ekologię, sposoby pozyskiwania „czystej energii”, pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania i pomysły jak zminimalizować szkodliwy wpływ człowieka na środowisko naturalne.

Elektrownie wiatrowe, wodne, panele fotowoltaiczne, farmy wiatraków są to rozwiązania które wymagają znacznych nakładów finansowych, odpowiedniej przestrzeni i miejsca. Oczywiście zauważamy coraz więcej takich rozwiązań wokół nas, jednak  nie każdy może sobie na nie pozwolić. Na pewno segregacja odpadów, świadome zakupy, oraz eliminowanie opakować nie nadających się do ponownego przetworzenia to już obranie dobrego kierunku i krok do przyłożenia własnej cegiełki w temacie ochrony środowiska. Ostatnio coraz bardziej staję się powszechny temat "zero waste" o czym pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

Jak jeszcze można w prosty sposób zadać o środowisko, np. w naszym najbliższym otoczeniu czyli w domu, bez dużych przedsięwzięć i kosztów?

Ciekawym rozwiązaniem, które jest dostępne dla każdego i oprócz kwestii ekologii w perspektywie czasu przyniesie również nam realne korzyści w postaci mniejszych rachunków za energie, jest wymiana tradycyjnego oświetlenia(żarówek, świetlówek) na zyskujące coraz większą popularność oświetlenie LED.

LED to z angielskiego „Light Emitting Diodes” , są to źródła światła oparte na technologii półprzewodnikowej typu P i N charakteryzują się nawet kilkunastokrotnie dłuższym okresem eksploatacji w stosunku do tradycyjnych żarówek i świetlówek. Jest to swego rodzaju nowość na rynku oświetleniowym, która dzięki zastosowanym nowoczesnym rozwiązaniom szybko zyskała popularność, głównie ze względu na szeroki wachlarz swoich zalet. Osoby które mają styczność z branżą elektroniki temat diody znają nie od dziś, są one stosowane już od wielu lat, jednak dopiero od niedługiego czasu zyskały swoją popularność w branży oświetleniowej za sprawą diod o wysokiej mocy, dających na tyle mocne światło, że coraz szybciej wypierają z rynku dotychczas stosowane źródła światła zarówno te w gospodarstwach domowych jak i w przestrzeni publicznej, miejskiej architektury, zakładach przemysłowych czy biurach. We współczesnych czasach oświetlenie okolicznościowe, dekoracyjne, zyskują coraz większą popularność,wraz z nią pojawiają się nowe rozwiązania i produkty. 

Spróbujemy w kliku zdaniach przedstawić zalety, i odpowiedzieć na pytanie: Czy są jakieś minusy oświetlenia LED?

W sprawie zalet na pierwszym miejscu postawmy ekologię, diody LED nie zawierają żadnych metali groźnych dla środowiska oraz toksycznych materiałów takich jak rtęć. Dodatkowo nadają się w 100% do recyklingu co przekłada się na zmniejszenie emisji CO2. Zawarte w nich związki chemiczne odpowiedzialne za barwę świecenia (luminofor) nie są szkodliwe dla otoczenia. Diody LED są na dzień dzisiejszy najbardziej energooszczędnym źródłem światła, przekłada się to na ich wydajność oraz żywotność.  Zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż standardowe źródła światła przy efektywności świecenia rzędu 80-90%. W praktyce oznacza to, że tylko 20% ze 100% jest tracone i zamienia się w ciepło. Dla porównania sprawność zwykłej żarówki jest na poziomie 5 - 10%, czyli tylko taka ilość dostarczanej energii przekształcana jest w światło. Diody LED mają wysoką skuteczność pracy przez co mogą działać nawet przez 10 lat, przy 8 godzinnym trybie pracy żywotność jest określana na około 20 lat. Gdzie np. świetlówki mają obliczoną żywotność do roku czasu. Dodatkowo częste włączanie i wyłączania nie ma wpływu na skrócenie okresu czasu pracy, co dzieje się w przypadku oświetlenia standardowego. Wynika z tego jeszcze jedna ważna zaleta, wraz z dużą wydajnością, wydzielana jest niewielka ilość energii cieplnej. Co w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem daje nam gwarancję bezpieczeństwa, bez narażenia na oparzenia. Dzięki temu oświetlenie LED sprawdzi się w pomieszczeniach gdzie składowane są materiały i towary łatwo palne, do minimum spada ryzyko pożaru w porównaniu do standardowego oświetlenie które wydziela dużo ciepła. Fakt, że oświetlenie LED nie zawiera żarników oraz elementów szklanych przekłada się na odporność na uderzenia oraz wstrząsy. W dobrej jakości oświetleniu LED stosuje się wysokiej, jakości elementy aluminiowe oraz z tworzywa sztucznego co gwarantuje nam, że są odporniejsze na niskie temperatury oraz wytrzymalsze na wibracje. Dla bardziej wymagających użytkowników dobrą informacją będzie możliwość uzyskania każdej barwy świecenia – dzięki technice i zastosowaniu nowoczesnych technologii, każda dioda LED posiada układ trzech sekcji których każda daje nam inny kolor z palety barw RGB(czerwony, zielony, niebieski). Dodatkowo są kompatybilne z różnego rodzaju ściemniaczami, co ma wpływ na regulowanie natężenia barwy i efekt świetlny który możemy uzyskać.

W kwestii wad to tutaj można wymienić dwie główne, jest to cena, ponieważ za oświetlenie LED musimy zapłacić więcej w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła,  jednak wysoka cena zakupu przekłada się z kolei na żywotność(ponad 10 lat) przy jednoczesnym kilkukrotnym mniejszym zużyciem energii w porównaniu do oświetlenia starego typu. Z perspektywy wzrostu cen za energię elektryczną od nowego roku, jest to perspektywa realnych oszczędności w budżecie domowym. Drugą sprawą będzie wrażliwość na temperaturę, działanie diod jest uzależnione od temperatury pracy otoczenia. W warunkach pracy przy wysokiej temperaturze dochodzi do zmian parametrów prądu przechodzącego przez elementy półprzewodnikowe, co może spowodować spalenie modułu LED. Zjawisko to może wystąpić w miejscach gdzie mamy wysokie temperatury pracy, bądź jest możliwy nagły wzrost temperatury.

Zdecydowanie oświetlenie LED ma wiele pozytywów i jest godne polecenia, nawet warte poniesienia początkowych nakładów finansowych. Warto pamiętać, że zyskujemy produkt na lata użytkowania,  energooszczędny, bezpieczny, niezawodny i co najważniejszy ekologiczny oraz przyjazny dla środowiska. Dodatkowo mamy szeroki wachlarz możliwości, w kwestii sterowania i wielkości instalacji. Mamy naprawdę duże pole manewru, efekty ściemniania, różne metody regulacji.

Wszechstronność zastosowania i efekt końcowy projektowanej instalacji  warty jest dobrania odpowiedniego zasilania, doradzamy zakup sprawdzonych produktów które gwarantują stabilne parametry pracy i bezpieczeństwo użytkownika. Jako że działamy na rynku już wiele lat, z przyjemnością doradzimy zakup sprawdzonych w różnych środowiskach i warunkach pracy zasilaczy. Posiadamy w swojej ofercie duży wybór urządzeń zasilających marki Mean Well. Liczona w tysiącach ilość dostępnych modeli na pewno sprosta wysokim wymogom stawianym przez klienta, zarówno w kwestii doboru parametrów jak i jakości działania. Mamy do dyspozycji, zasilacze z normą medyczną, wtyczkowe, na szynę DIN i wiele innych. Oczywiście nie może zabraknąć zasilaczy dedykowanych do oświetlenia LED, mamy tu stałoprądowe, stałonapięciowe w obudowie plastikowej, metalowej, do wewnątrz i na zewnątrz, o mocach od kliku do kilku tysięcy wat. Szeroki zakres temperatury pracy, szereg norm i zabezpieczeń oraz wbudowanych dodatkowych funkcji, jak ściemnianie(PWM,0-10VDC, rezystor) oraz regulacja natężenia prądu i napięcia, oraz współpraca z magistralą DALI, czynią z produktów Mean Well sprawdzone i kompatybilne źródła zasilania, które sprawdzą się w każdych warunkach pracy. Nasza firma, oprócz samej dystrybucji prowadzi również fachowe doradztwo z zakresu doboru odpowiedniego sprzętu do instalacji jaką klient sobie stworzył, bądź chce stworzyć. Nasze kilkuletnie doświadczenie na rynku pozwoli nam optymalnie i z pełnym profesjonalizmem doradzić w zakresie odpowiedniego sprzętu zasilającego do LED. 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą w naszym sklepie internetowym,

SHEMECK. 

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?