Co to jest automatyka przemysłowa? - SHEMECK
logo

Co to jest automatyka przemysłowa?

Co to jest automatyka przemysłowa?

Najprościej rzecz ujmując jest to dziedzina, która odpowiada za monitorowanie, sterowanie i nadzorowanie pracą wszelkiego rodzaju maszyn. Automatyka przemysłowa sprawia, że udział człowieka przy pracy maszyn staje się ograniczony do minimum lub nawet staje się zbędny. Produkcja przemysłowa w fabrykach musi sprostać ciągle rosnącemu zapotrzebowaniu na jak najtańsze i jak najszybciej wyprodukowane wyroby. Automatyzacja procesów produkcyjnych to zapewnia, a dodatkowo jeszcze na bieżąco monitoruje jakość wytwarzanych produktów, co z kolei pozwala na dalsze poprawki w celu szybkiej i bezawaryjnej produkcji. Dobrze zaprojektowany system automatyki przemysłowej jest często rozwiązaniem niezbędnym w dzisiejszych czasach. Wiele aplikacji z uwagi na swoją złożoność bez automatyki przemysłowej byłaby niewykonalna, przykładowo wszelkie bardzo szybkie i precyzyjne procesy produkcyjne elektroniki. 

Sterowniki PLC w systemach automatyki przemysłowej odgrywają najważniejszą rolę, ponieważ zbierają dane wejściowe i zgodnie z logiką programu przetwarzają je na sygnały wyjściowe sterujące urządzeniami wykonawczymi takimi jak przykładowo napędy silników. Producenci automatyki z reguły stosują podział sterowników PLC z uwagi na wielkość aplikacji, w której mają być one zastosowane, czyli dla maksymalnej ilości obsługiwanych przez nie wejść i wyjść. Tak powstały całe gammy sterowników dla małych, średnich i dużych aplikacji automatyki przemysłowej. To duże uproszczenie oczywiście, gdyż dochodzi cała masa innych zależności, funkcji i parametrów, które wpływają na podział i zastosowanie sterowników programowalnych. Skupiliśmy się tu na sterownikach PLC nie bez powodu, ponieważ bardzo często słysząc hasło automatyka przemysłowa przychodzą nam na myśl właśnie sterowniki PLC. Jest to słuszne skojarzenie, gdyż ciężko bez nich wyobrazić sobie jakąkolwiek automatyzację.

Można oczywiście wymieniać podzespoły i komponenty współpracujące ze sterownikami PLC w aplikacjach automatyki, ale to już może temat na następny wpis. Dziś postaraliśmy się w skrócie przedstawić czym jest automatyka przemysłowa i mamy nadzieję, że udało nam się to hasło wyjaśnić. Poniższa grafika przybliża nam obraz urządzeń z rodziny automatyki przemysłowej, które dzięki swojej niezawodnej pracy usprawniają procesy produkcyjne.

Automatyka przemysłowa firmy Schneider Electric

Udostępnij:

Warto zobaczyć

Propozycje

Potrzebujesz pomocy?